Dzień Bezpieczniejszego Internetu 2018: Skuteczniejsze zabezpieczenia w sieci

Luty 6, 2018 w Bezpieczeństwo 0 G data post na bloga

Tegoroczny Dzień Bezpieczniejszego Internetu (Safer Internet Day, SID) obchodzony jest w Europie pod hasłem: „Twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: Lepszy Internet zaczyna się od Ciebie” i ma na celu przedstawienie internautom zagrożeń związanych z ich działalnością w sieci. A kto i w jakim celu najczęściej korzysta z internetu? A także jakie zagrożenia współcześnie czekają na internautów? O tym w poniższym tekście.

Złośliwe oprogramowanie, phishing, cyberprześladowanie – lista zagrożeń czyhających w Internecie jest długa. Internauci są łatwym łupem dla cyberprzestępców, a wskutek ataków muszą zmagać się m.in. z utratą danych osobowych oraz z innymi poważnymi konsekwencjami.

– Wielu internautów ignoruje kwestię bezpieczeństwa swojej cyfrowej tożsamości, ponieważ nie zdają sobie sprawy z zagrożeń lub nie uważają siebie samych za interesujący dla cyberprzestępców cel ataku. W ten sposób przeprowadzenie ataku staje się niezwykle łatwe –  tłumaczy Robert Dziemianko z firmy G DATA. – Użytkownicy mogą jednak skutecznie chronić się przed atakami w sieci, cyberprześladowaniem i tym podobnymi zagrożeniami stosując się do kilku prostych wskazówek- dodaje.

Czym jest Dzień Bezpieczniejszego Internetu (SID)?

Dzień Bezpieczniejszego Internetu to globalna inicjatywa zapoczątkowana przez Unię Europejską mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w sieci. W tym roku obchodzony jest on drugiego dnia drugiego tygodnia drugiego miesiąca. Każdy może aktywnie włączyć się w jego obchody – instytucje, firmy, organizacje, stowarzyszenia oraz osoby prywatne. Jak pokazują badania, zeszłym roku internauci poświęcali na surfowanie po internecie ponad 2,5 godziny dziennie*. Trend ten jednak ulega zmianom i liczba godzin spędzanych w wirtualnym świecie wciąż wzrasta. Najwięcej czasu w internecie spędzają w szczególności młodzi ludzie, korzystając z portali społecznościowych i komunikatorów. Często jednak nie przywiązują wagi do bezpieczeństwa swoich danych osobowych, co stanowi zagrożenie dla ich tożsamości cyfrowej.

Wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu:

*badanie internetowe ARD/ZDF

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Follow @gdatapl