#SafeSpacesForYouth – Międzynarodowy Dzień Młodzieży 2018

Sierpień 8, 2018 w Bezpieczeństwo 0 G-DATA_SafeSpacesForYouth_blog

Świat stał się młodszy i trzeba tę młodość docenić – według statystyk 42% populacji, to ludzie poniżej 25 roku życia. Mówi się, że młodzież jest siłą, nadzieją, przyszłością. Dlatego, 12 sierpnia to dzień poświęcony młodym z całego świata. Międzynarodowy Dzień Młodzieży nie powstał jako kolejne banalne święto – niesie głębokie przesłanie, a cel jest istotny dla nas wszystkich. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Młodzieży to już 19. odsłona tego wydarzenia.

Święto ma swoją długą historię. 17 grudnia 1999 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Młodzieży, którego obchody mają odbywać się corocznie 12 sierpnia. Inicjatywa należy do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży. Celem święta jest uświadomienie, w jaki sposób młode kobiety i mężczyźni mogą przyczynić się do promowania i ochrony praw człowieka. Międzynarodowy Dzień Młodzieży ma za zadanie upowszechnić wśród reszty społeczeństwa, informacje o sytuacji młodych ludzi w różnych częściach świata, zidentyfikować problemy i nagłośnić je. Organizowane są konferencje, spotkania z władzami, przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne. Wszystko to łączy jeden cel, chęć stawienia czoła problemom, z którymi boryka się obecnie młodzież z różnych części globu.

Co roku obchodom tego dnia towarzyszy inne hasło, zawsze o tematyce dobra na rzecz młodych ludzi. Tegoroczne to #SafeSpacesForYouth, które powstało niejako w odpowiedzi na wydarzenia minionych miesięcy. Hasło nawiązuje do potrzeb tego pokolenia, marzeniach o miejscach, w których lokalne władze zagwarantują im bezpieczeństwo i spokój. Młodzież potrzebuje przestrzeni, otoczenia, w których będzie się czuła bezpiecznie, gdzie będzie rozwijała swoje zainteresowania, spędzała czas i mogła wyrażać siebie. Safe space ma zapewnić poczucie szacunku i własnej wartości. Mowa tutaj o miejscach zarówno do spędzania wolnego czasu, obiektach sportowych, jak i edukacyjnych, czy nastawionych na pomoc psychiczną np. ofiarom przemocy. Jednak #SafeSpaceForYouth to nie tylko przestrzeń rzeczywista, ale też cyfrowa, która pozwala przekraczać granice. Jak jednak stworzyć takie bezpieczne miejsce w sieci? Wiele zależy od samego użytkownika, a obchody Międzynarodowego Dnia Młodzieży mają za zadanie uświadomić jak korzystać bezpieczne z Internetu i samemu czuć się tam bezpiecznym.

My z okazji święta młodzieży prezentujemy kilka sposobów, które zwiększą bezpieczeństwo w Internecie:

Stosując te kilka przykładowych porad, możesz stworzyć swoją osobistą, bezpieczną, cyfrową przestrzeń. Co prawda w sieci nie jesteś zależny wyłącznie od siebie, na to, jak będzie wyglądało Twoje środowisko internetowe, wpływ mają jego inni użytkownicy. Możesz jednak decydować, jakie treści chcesz oglądać i publikować.

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Follow @gdatapl