Świąteczne zakupy łatwym celem dla cyberprzestępców

Grudzień 14, 2018 w Bezpieczeństwo, Zagrożenia 0 G DATA - grafika

Kupując prezenty świąteczne – od zabawek, poprzez obuwie po biżuterię – coraz więcej osób omija zatłoczone centra handlowe i wybiera zakupy online. Specjaliści ds. zabezpieczeń firmy G DATA w tym roku po raz kolejny zapytali 1000 konsumentów o ich zachowania podczas robienia zakupów. Okazało się, coraz częściej obawy związane z bezpieczeństwem odchodzą na dalszy plan. Mimo że dla respondentów bezpieczne połączenie ze stroną pozostaje ważną kwestią, ogólnie czują się oni jednak bezpiecznie i dlatego pozostają łatwym łupem dla cyberprzestępców. Przedstawiamy niebezpieczeństwa czyhające na użytkowników w trakcie świątecznych zakupów online.

Zakupy online – niewłaściwe priorytety

Niemal jedna czwarta respondentów (23%) praktycznie wcale nie obawia się o swoje bezpieczeństwo, robiąc zakupy przez Internet (co stanowi wzrost o 10 procent w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w ubiegłym roku). Najbardziej niepokojące jest to, że zamiast obawiać się utraty ważnych danych osobowych, klientów bardziej martwi, że zamówione produkty mogą nie zostać dostarczone na czas. W 2017 roku bezpieczeństwo danych pozostawało największym zmartwieniem w kontekście zakupów przez Internet, podczas gdy w roku 2018 zajmuje trzecią pozycję.

Bezpieczne połączenie z niebezpiecznymi stronami

Trzy czwarte respondentów przywiązuje wagę do bezpiecznego połączenia z wybranym sklepem internetowym. Jest to krok w dobrym kierunku, jednak w obecnych czasach okazuje się niewystarczający. Specjaliści ds. zabezpieczeń wiedzą, że bezpieczne połączenie nie zawsze prowadzi do godnej zaufania strony. W kontekście zabezpieczeń branie pod uwagę wyłącznie tej kwestii stwarza ryzyko natknięcia się na podejrzane sklepy internetowe.

Bezpieczne hasła – pierwsza pomoc

Na stronie internetowej ochrona użytkownika rozpoczyna się od przydzielenia mu hasła. Badanie przeprowadzone przez G DATA pokazuje, że jedna trzecia respondentów wykorzystuje to samo hasło na kilku stronach internetowych, co naraża ich na szczególne niebezpieczeństwo. Gdy cyberprzestępcy przechwycą nazwę użytkownika, adres e-mail oraz hasło takiej osoby, uzyskują dostęp do wielu posiadanych przez nią kont. Dlatego też tak ważne jest wykorzystywanie indywidualnych haseł na poszczególnych stronach internetowych.

Siedem wskazówek, jak bezpiecznie kupować w sieci:

Na potrzeby badania G DATA IT Security Barometer w listopadzie 2018 przeprowadzono ankietę wśród 1000 użytkowników Internetu. Reprezentatywny krótki kwestionariusz przygotowany przez OmniQuest GmbH składał się z czterech pytań.

Całe badanie dostępne jest online.

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Follow @gdatapl