Przegrzewanie się laptopa – jakie czynniki na to wpływają?

Luty 20, 2019 w Bezpieczeństwo 0 grafika tematyczna

Choć wydawałoby się, że w erze tak ogromnego postępu technologicznego, nie powinno dochodzić do sytuacji, w której laptop się przegrzewa, problem ten wciąż dotyka wielu użytkowników. Nadmiernie wysoka temperatura urządzenia może być spowodowana różnymi czynnikami. Jakie “objawy” sygnalizują przegrzanie sprzętu i jak sobie z tym poradzić? Odpowiadamy na pytanie.

Objawy przegrzewania się laptopa

Jak poznać, że laptop nadmiernie się grzeje? Zazwyczaj nie jest to trudne do wykrycia, choć objawy nie zawsze muszą oznaczać przegrzanie urządzenia. Warto zatem upewnić się, czy usterka na pewno jest związana ze zbyt wysoką temperaturą sprzętu. Najczęstsze symptomy, jakie zwiastują przegrzewanie laptopa to:

Chcąc zdiagnozować czy powyższe oznaki rzeczywiście wiążą się z przegrzewaniem urządzenia, warto przeprowadzić testy temperatur podzespołów. Wtedy z łatwością stwierdzimy, co może powodować wadliwe działanie urządzenia.

Dlaczego laptop się nadmiernie nagrzewa?

Przyczyn jest kilka, mogą być one związane z tym, w jaki sposób użytkujemy przenośny komputer lub jak działa on „wewnątrz” – chodzi tutaj o pracę procesora, programów. Do przegrzania często dochodzi przez osiąganie zbyt wysokiej temperatury komponentów tj. procesora, karty graficznej lub dysku twardego. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym procesem chłodzenia. Nadmierne grzanie się laptopa może być także skutkiem:

Warto dodać, że komputer może przegrzewać się niezależnie od tego, czy jest nowy, czy też użytkowany już przez dłuższy czas. Wszystko zależy od sposobu korzystania z niego. Duże znaczenie ma także obudowa laptopa, otwory wentylacyjne powinny swobodnie umożliwiać chłodzenie, wydzielanie ciepła.

Jak radzić sobie z przegrzaniem laptopa?

Jeśli zdiagnozujemy nadmierne przegrzewanie się urządzenia, nie musimy od razu oddawać go do serwisu naprawczego. Warto na początku sprawdzić, czy zwykłe czyszczenie nie rozwiąże problemu. Kurzu można pozbyć się, np. używając sprężonego powietrza. Samodzielne rozkręcanie (jeżeli nie jesteśmy specjalistami), nie zawsze może przynieść pożądany efekt, co więcej niektóre urządzenia tracą przez to gwarancję. Chcąc zwiększyć wydajność procesora, należy zamknąć niepotrzebnie działające w tle procesy, które nadmiernie go obciążają. Dodatkowo, jednym z najbardziej wyczerpujących komputer działań, jest korzystanie z popularnych ostatnimi czasy kopalni kryptowalut. Wymaga to ogromnego nakładu pracy, niekiedy przetworzone musi zostać nawet kilkadziesiąt gigabajtów danych.  Kolejnym przykładem są po prostu wirusy. Złośliwe oprogramowanie zazwyczaj jest zamaskowane i system nie poradzi sobie z jego rozpoznaniem, konieczne jest wtedy zainstalowanie antywirusa. Pełne bezpieczeństwo komputera zapewnia np. oprogramowanie G DATA Total Security. Pakiet kompleksowo chroni urządzenie przed wirusami, a także odpiera nieznane dotąd zagrożenia, dzięki kontroli zachowania plików i programów. Dodatkowo warto także korzystać z podstawek chłodzących zapewniających dodatkową wentylację urządzenia.

Zawsze istnieje wytłumaczalna przyczyna nadmiernego nagrzewania się zarówno laptopa, jak i komputera stacjonarnego. Niestety najczęstszym powodem, jest niepoprawne używanie urządzenia lub nieprawidłowe zabezpieczenie, a co gorsza jego brak.

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Follow @gdatapl