Bezpieczeństwo Twoich danych w czasach Big Data

Sierpień 29, 2019 w Zagrożenia 0 grafika

 

Big Data to termin używany ostatnio niezwykle często i to nie tylko przez branżę IT. Duże, zmienne dane – bo to właśnie kryje się pod tym sformułowaniem – aby zostać przetworzone, wymagają zaawansowanych algorytmów i sporego wysiłku. Analiza informacji na temat użytkownika Internetu może być bardzo korzystna dla wielu branży, niestety, niesie również za sobą zagrożenia.

Dane nigdy nie były produkowane w tak dużym tempie jak teraz. Skąd więc tyle informacji w sieci? Użytkownicy w dużym stopniu sami je tam wprowadzają. Portale społecznościowe, na których chętnie udostępniane są detale z życia, historia przeglądarki, bankowość elektroniczna – to tylko niektóre z obszarów, na podstawie których można całkiem precyzyjnie nakreślić styl życia, zwyczaje i wybory konsumenckie. Nie bez znaczenia pozostają również odbiorniki GPS w smartfonach czy też urządzenia dokonujące pomiaru codziennej aktywności. Przedstawiciele różnych dziedzin handlu czy usług, informacje na temat swojej grupy docelowej mogą przekształcić w większe zyski, jednak warto pamiętać również o negatywnych aspektach Big Data. Wszystkie wykonywane w sieci ruchy stanowią otwartą księgę o jej użytkownikach, przy pomocy której czytelnik o złych zamiarach może poważnie im zaszkodzić. 

Świadome korzystanie z sieci 

Jeśli Big Data stwarza tak wiele możliwości na większe zyski dla biznesu, trudno wyobrazić sobie, że cyberprzestępcy zignorują ten fakt. W jaki sposób hakerzy docierają więc do danych?

Jak więc zapewnić sobie bezpieczeństwo danych? Podstawową kwestią jest świadome korzystanie z Internetu, na które składa się między innymi stosowanie ustawień prywatności, czyszczenie historii i „ciasteczek” oraz zwracanie większej uwagi na publikowane treści i udostępniane dane. Jeśli na kwestię Big Data patrzymy z perspektywy przedsiębiorcy gromadzącego potrzebne mu dane, tym bardziej powinniśmy strzec ich z wyjątkową dbałością – atak hakerski narazi nas nie tylko na ogromne straty finansowe, ale również na utratę reputacji.

Skuteczny antywirus 

Chcąc ustrzec dane przed niewłaściwym wykorzystaniem, świadome korzystanie z sieci może jednak nie wystarczyć. Z pewnością warto zaopatrzyć się w dobre oprogramowanie antywirusowe, czyli pakiet bezpieczeństwa, który identyfikuje cyberzagrożenia na dysku komputera, stronach internetowych czy nośnikach dołączanych do sprzętu.

Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec utracie prywatnych informacji, jak i ustrzeże przed spowolnionym działaniem komputera, które jest skutkiem wirusa. Posiadając dobrego antywirusa użytkownik może być spokojny o swoje dane oraz bezpiecznie poruszać się po różnego rodzaju witrynach, ponieważ program poinformuje go o możliwym zagrożeniu. – przekonuje ekspert G Data.

Big Data to ogromne możliwości, ale również spore zagrożenie. Dobrze więc pamiętać o dbaniu o nasze dane w sieci – to kwestia warta zachodu.

 

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Follow @gdatapl