Aplikacja TikTok

Facebook i Instagram to dla wielu już przeszłość. Dzisiejsze dzieciaki bawią się na TikToku. I to jak! Każdego roku aplikacja bije rekordy popularności. Czy to znaczy, że TikTok jest w pełni bezpieczny? Dowiedz się, jakie zagrożenia czyhają na Twoje dziecko po drugiej stronie ekranu.

TikTok – co to jest?

TikTok to jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych na świecie. Według raportu Sensor Tower tylko w styczniu tego roku aplikacja zyskała 62 miliony nowych użytkowników. Na czym polega fenomen TikToka? TikTok pozwala udostępniać w sieci krótkie filmiki nagrane pod dowolny utwór muzyczny. Takie klipy można łatwo edytować, dzięki czemu na TikToku każdy znajdzie coś dla siebie. 

Niebezpieczny TikTok

Choć w teorii TikTok przeznaczony jest dla osób powyżej 13. roku życia, praktyka pokazuje coś zupełnie innego. W rzeczywistości to właśnie dzieci są najliczniejszą grupą użytkowników platformy. Twoje dziecko, korzystając z TikToka, narażone jest na wiele niebezpieczeństw:

  • TikTok to niebezpieczny szpieg danych – chińska aplikacja wyjątkowo interesuje się danymi z urządzeń użytkowników. Odczytuje dane ze schowków, kontroluje inne aplikacje, śledzi położenie smartfona. I choć wiele aplikacji robi to samo, w rankingach nadużyć króluje właśnie TikTok.
  • TikTok to błędy w zabezpieczeniach – ataki hakerów nie są dziś już nowością. W związku z tym popularne aplikacje mają wbudowany szereg kompletnych zabezpieczeń. Ale nie TikTok. Hakerzy na TikToku mogą przejąć konto Twojego dziecka, manipulować treściami i ujawnić jego dane, na przykład adres e-mail.
  • TikTok to niebezpieczne trendy – choć twórcy TikToka zarzekają się, że publikowane treści są dobrze filtrowane, wciąż można znaleźć tam wiele groźnych klipów. Użytkownicy TikToka często propagują niebezpieczne wyzwania, takie jak łamacz czaszek lub blackout challenge, który w styczniu tego roku doprowadził do śmierci 10-letniej Włoszki.
  • TikTok to manipulacja – nawet niewinna aplikacja może stać się elementem gry politycznej. W czasie kampanii wyborczej prezydent Duda stał się aktywnym tiktokerem, co pozwoliło mu kreować bardziej młodzieżowy wizerunek. Zaraz po wyborach konto zamarło, jednak obraz polityka w oczach młodszego pokolenia pozostał. Przypadek?
  • TikTok to uzależnienie – jak każdy portal społecznościowy, TikTok również uzależnia. Jeśli zależy Ci na prawidłowym rozwoju psychospołecznym dziecka, zadbaj o balans pomiędzy jego życiem w realu i w Internecie.

Kontrola rodzicielska a TikTok

Twoje dziecko nie musi rezygnować z Internetu, aby pozostać bezpieczne. Równowagę pomiędzy zabawą i bezpieczeństwem w sieci zapewni mu program antywirusowy G DATA Internet Security z wbudowanym modułem kontroli rodzicielskiej. Dzięki niemu sprawnie zarządzisz czasem przed ekranem i zablokujesz niepożądane treści. A dla bezpiecznego korzystania z TikToka zainwestuj w G DATA Mobile Security Android ze skanerem złośliwego oprogramowania i aplikacji. Dziecko klika bezpiecznie, a Ty możesz zachować spokój. Przekonaj się już dziś!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Dziecko w sieci