Witajcie nowe buty, torebki i gadżety! Black Weekend zbliża się wielkimi krokami. Szał zakupów to nie tylko nowe perełki, ale też prawdziwe niebezpieczeństwo. Wraz z kurierem do twoich drzwi mogą zapukać nieprzyjaciele. Czytając artykuł dowiesz się, jak chronić przed nimi swojego smartfona.

Hakerzy atakują urządzenia mobilne

Na przestrzeni lat rozwinęło się wiele profesji – również tych niebezpiecznych. Z roku na rok hakerzy opracowują coraz doskonalsze metody ataków. Z pewnością chronisz swój komputer programem antywirusowym, jednak czy pamiętasz o smartfonie? To on stał się przecież nieodłącznym towarzyszem twojego życia. Statystyki nie kłamią – tylko w pierwszej połowie roku wykryto ponad dwa miliony złośliwych aplikacji dla Androida. Ataki na urządzenia mobilne są już realnym zagrożeniem, zwłaszcza w czasie Black Weekendu.

Popularne ataki hakerów

Gdy 20 lat temu odkryto pierwszego mobilnego wirusa, nikt nie spodziewał się takiego rozwoju. Dziś hakerzy atakują pocztę elektroniczną, popularne aplikacje i wiadomości SMS. Szczególnie w czasie Black Weekendu stan twojego konta szybko się zmienia a skrzynka jest zasypana milionem różnych maili. Granice mocno się zacierają – coraz trudniej jest rozpoznać podejrzane treści. Specjalnie dla ciebie przygotowałam krótką rozpiskę najpopularniejszych narzędzi hakerów:

  1. Phishing – hakerzy to wędkarze, a ty jesteś rybą. Jeśli w swojej skrzynce znajdziesz informację o darmowych zakupach z okazji Black Weekendu lub wygranej w konkursie, w którym nie brałeś udziału, jak najszybciej ją usuń.
  2. Smishing – phishing w wersji mobilnej – wędkarze podszywają się pod znane instytucje i wabią cię fałszywymi linkami (np. dopłać grosz albo twoja przesyłka zostanie cofnięta) za pomocą wiadomości SMS. Jedyna prawidłowa droga postępowania to Opcje → Usuń
  3. Trojany bankowe – złośliwce, budzące się do życia w trakcie wykonywania przelewu. Przechwytują informacje i pieniądze. W gorącym okresie zakupów szczególnie uważaj na linki, za pomocą których dokonujesz płatności. Zawsze sprawdzaj, czy w adresie strony nie ma literówek.
  4. Programy szpiegowskie (trojany) – ukrywają się w aplikacjach i kontrolują każdy twój ruch. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach i usuwaniu aplikacji, z których już nie korzystasz.

Ochrona smartfona nie tylko w czasie Black Weekendu

Black Weekend jest najlepszą okazją do zakupu ochrony smartfona. Program antywirusowy G DATA Mobile Security to niezawodny ochroniarz twoich danych i pieniędzy. Zabezpieczenie smartfona jest równie ważne, jak ochrona komputera. Oprócz tego zawsze aktualizuj aplikacje i usuwaj te, z których nie korzystasz. Brak aktualizacji tworzy luki, przez które hakerzy tak chętnie się przedzierają. Twoje dane są zbyt cenne, by ryzykować ich utratę. Zaufaj G DATA i ciesz się pełnią bezpieczeństwa.

6eść_baner

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Mobile