Dziecko ze smartfonem na przejściu dla pieszych

To już koniec patrzenia w smartfony na przejściach dla pieszych. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym jasno tłumaczy tę kwestię. Nowe przepisy, dotyczące m. in. przejść dla pieszych, weszły w życie 1 czerwca. Jeśli jeszcze nie znasz nowych przepisów ruchu drogowego, sprawdź, jak zachowywać się na przejściach dla pieszych od 1 czerwca 2021.

Nowe przepisy ruchu drogowego od 1 czerwca – piesi

To nie mit, że świat technologii potrafi wciągnąć, jak mało co. Przejścia dla pieszych każdego roku były miejscami wielu wypadków – koniec z tym! 1 czerwca weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Wiąże się to z wieloma nowymi zasadami, również w kontekście pieszych. 1 czerwca piesi zyskali pierwszeństwo nie tylko na przejściach dla pieszych, ale też przed nimi. Dotyczy to wszystkich pojazdów, z wyjątkiem tramwaju. Nowe przywileje idą jednak w parze z nową odpowiedzialnością. Nowe przepisy ruchu drogowego mówią o bezwzględnym zakazie używania smartfonów i telefonów komórkowych “w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych” (art. 14 pkt 8). Złamanie nowych przepisów ruchu drogowego grozi mandatami w wysokości od 50 do 100 zł. 

Nowe przepisy ruchu drogowego od 1 czerwca – kierowcy

Nowe przepisy ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca, oprócz pieszych regulują też zachowania kierowców. Według znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym kierowcy w obszarze zabudowanym mogą jechać z maksymalną prędkością 50km/h bez względu na porę dnia. Od 1 czerwca kierowcom zabrania się również jazdy na zderzaku:

“Kierujący pojazdem […] jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.” (art. 19 ust. 3a)

Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100km/h powinien zachować odstęp co najmniej 50 metrów od samochodu jadącego przed nim. Wyjątkiem od nowego przepisu ruchu drogowego z 1 czerwca 2021 jest jedynie manewr wyprzedzania.

Bezpieczny smartfon to bezpieczny pieszy

Bezpieczeństwo w Internecie jest równie ważne, jak bezpieczeństwo na drogach. W przypadku Internetu nie ma jednak ustawy regulującej bezpieczne zachowanie. Z tego względu warto samodzielnie zadbać o swój sprzęt. Pomoże Ci w tym niezawodny program antywirusowy G DATA Mobile Security Android ze skanerem złośliwego oprogramowania i kontrolą aplikacji. Antywirus G DATA dla urządzeń mobilnych to kompleksowa ochrona – gdziekolwiek jesteś. Nie czekaj – sprawdź już dziś!

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] – zadbaj, by dziecko wiedziało, jak zachować się na przejściu dla pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, przechodząc przez ulicę nie może zerkać w telefon. Bezpieczeństwo na drodze zapewnią mu też […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Mobile