5 sposobów na bezpieczną sieć Wi-Fi

Nie ulega wątpliwości, że wszyscy kochamy darmowe Wi-Fi. W końcu po co marnować swój pakiet, kiedy można połączyć się z siecią bez hasła? Jak się okazuje, koneserami tych sieci są również hakerzy. Stosując się do poniższych sposobów bezpieczeństwa, ochronisz domowników przed utratą danych. 

Podstawy bezpieczeństwa sieci Wi-Fi

Szczególnie dziś, gdy cały świat przeniósł się na home office, każdy z nas musi mieć własną sieć Wi-Fi. Aby zachować pełnię bezpieczeństwa w pracy i w czasie relaksu, niezbędne jest zachowanie kilku podstawowych warunków.

Jeśli ciekawi cię temat home office, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

  1. Zaszyfruj dostęp do sieci Wi-Fi

Dlaczego nie szyfrujesz danych online, skoro drzwi twojego mieszkania są zawsze zamknięte na klucz? To, że aktualnie nie ma tam żadnego intruza nie znaczy, że jesteś bezpieczny. Twoja sieć Wi-Fi nie powinna pozostać otwarta dla wszystkich. Szyfrując dostęp do sieci, chronisz się przed wścibskimi sąsiadami i atakami hakerów.

  1. Sporządzaj listy podłączonych urządzeń

Zawsze lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć. Z pomocą instrukcji obsługi routera lub witryny producenta przygotuj sobie listę urządzeń podłączonych do twojej sieci Wi-Fi. Dzięki temu zyskasz kontrolę we własnym domu i szybko pozbędziesz się niechcianych gości. 

  1. Wyłącz zdalną administrację urządzeń

Sterowanie urządzeniem przez Internet lub na odległość to bardzo wygodna funkcja. Może jednak zostać wykorzystana do niecnych celów. Nie warto narażać się na ataki hakerów. Jeśli nie korzystasz z tej opcji, wyłącz ją w ustawieniach urządzenia. W razie potrzeby w dowolnym momencie będziesz mógł ją odblokować.

  1. Używaj sieci dla gości

Jeśli twój dom zawsze jest pełny ludzi, a goście walą się drzwiami i oknami, twoja sieć może być mocno obciążona. W takim przypadku utwórz specjalną sieć dla gości (guest network), dzięki której osoby chętne na skorzystanie z Wi-Fi będą w stanie to zrobić, pozostając poza zasięgiem twojej sieci głównej, w której udostępniasz zasoby dla zaufanych członków. 

  1. Zainstaluj antywirus G DATA

Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed atakami hakerów, koniecznie zainwestuj w program antywirusowy dla twojego sprzętu. G DATA Antivirus na komputery i laptopy oraz G DATA Mobile Security Android na urządzenia mobilne to dwa programy najlepiej chroniące użytkowników prywatnych. Z antywirusem G DATA możesz do woli surfować po sieci, bez obaw o ataki ze strony hakerów.

Prywatny ochroniarz twojej sieci Wi-Fi

Zachowanie bezpieczeństwa wcale nie jest trudne, a 5 powyższych kroków to absolutna podstawa zabezpieczeń sieci domowej. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy ze strony specjalisty, w G DATA oferujemy ci kompleksową ochronę danych. Zdobądź program antywirusowy G DATA i już dziś przekonaj się, jakie to proste.

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] Darmowe wi-fi to już przeżytek. Nasze domy, a więc też sieci domowe, to nasze fortece. Chrońmy je najlepiej jak się da, za pomocą silnych haseł i kontroli urządzeń. Osobny artykuł na temat bezpieczeństwa sieci wi-fi pojawił się tutaj.  […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy