Witajcie internauci! Dziś przychodzimy do Was z kilkoma zasadami netykiety, o których warto pamiętać. Pokażmy, jak można być wzorowym użytkownikiem sieci!

  1. Wypowiadamy się tylko wtedy, kiedy mamy do przekazania coś konstruktywnego. Pokażmy swoją elokwencję i zrozumienie tematu. Nie bądźmy jak hejterzy, którzy odnoszą się tylko do nagłówków.
  2. Przekazujmy wartościowe treści – Facebook nie musi służyć tylko do wrzucania zdjęć swojego obiadu. Można napisać krótki komentarz do fajnego wydarzenia, polecić dobrą książkę lub zrecenzować nową płytę ulubionego artysty.  
  3. Nie wdajemy się w zbędne dyskusje – najlepszą odpowiedzią, jaką możemy przekazać hejterom lub trollom, będzie ta nastawiona pozytywnie. Jeśli ktoś napisze “ale to jest jest głupie” odpowiedz “szanuję Twoje zdanie, miłego dnia!”.
  4. Nie piszemy wulgaryzmów – przecież jesteśmy kulturalnymi osobami, po co więc to robić?
  5. Nie wysyłamy spamu – to tak jak śmiecenie w miejscu publicznym.
  6. Stosujemy regulaminy na forach lub grupach. Jeśli założyciel danej grupy wprowadza swoje zasady, to należy je uszanować.
  7. Pamiętamy o zasadach językowych. Interpunkcja, polskie znaki i znajomość zasad gramatycznych to ważna sprawa! Po pierwsze dlatego, że pisząc coś w internecie budujemy swój wizerunek, po drugie z szacunku do odbiorców, którzy chcą nas dobrze zrozumieć.

Macie więcej pomysłów? Jakich zasad się trzymacie, jako internauci? Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy