Bezpieczne hasło

O ochronie danych w sieci słyszałeś już pewnie nie raz. Mimo to, internauci wciąż nie dbają o bezpieczne hasła. Niestety – łatwe hasło oznacza kłopoty. Co może się stać, gdy nie dbasz o swoje dane dostępowe? Jak zabezpieczyć konto silnym hasłem? Poznaj sposoby na bezpieczne maile, dane i konta bankowe.

Bezpieczne hasło – czyli jakie?

Podczas zakładania konta system pokazuje Ci, że hasło nie jest wystarczająco bezpieczne. Dodajesz 123 – i po sprawie. Brzmi znajomo? Jeśli tak, koniecznie zastanów się nad bezpieczeństwem swoich haseł. Bezpieczne hasła to przede wszystkim hasła, które nie są oczywiste

Żadna filozofia, prawda? W praktyce jednak okazuje się, że najczęściej używane hasła to:

  • 1234…
  • 1111
  • qwerty
  • monika (lub inne imię)

W procesie tworzenia bezpiecznych haseł najważniejsza jest różnorodność znaków. Używaj wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Wymyśl kombinację, którą tylko Ty będziesz znać. Jeśli lubisz muzykę, możesz wymyślić hasło odnoszące się do ulubionych artystów, np. 

MJk44tB1D$r!

co może znaczyć: Michael Jackson, Kaliber 44, The Beatles, One Direction, Ke$ha, rock! Pamiętaj, by każde Twoje konto było zabezpieczone niepowtarzalnym hasłem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o silnych hasłach, zajrzyj do jednego z poprzednich artykułów.

Bezpieczne hasło – po co mi to?

Silne hasła charakteryzują się tym, że trudno je złamać. Są szyfrem, który zabezpiecza Twoje konta przed kradzieżą danych i pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, by Twoje media społecznościowe i konta bankowe były opatrzone bezpiecznymi hasłami. Co może się stać, gdy haker przejmie Twoje konto?

  • usunie Twoje posty i zastąpi je zainfekowaną treścią
  • wyśle groźne linki do Twojej rodziny i znajomych (phishing)
  • pozna Twoje dane poufne, takie jak PESEL, data urodzenia czy numer telefonu
  • przejmie Twoje dane i będzie Cię szantażował (ransomware)
  • ukradnie Twoje oszczędności

Myślisz, że mogłeś paść ofiarą hakera? Możesz to sprawdzić na stronie haveibeenpwned.com, wpisując w tabelę swój adres e-mail. Bezpieczne hasło chroni Cię nie tylko przed klasycznym złamaniem szyfru, ale też przed rozpylaniem haseł

Bezpieczne hasła z menedżerem haseł

Bezpieczne hasła wymagają użycia wielu różnych znaków. Zapamiętanie ich wszystkich może stać się kłopotem. Nie martw się – istnieje urządzenie, które zrobi to za Ciebie! Niezawodny menedżer haseł od G DATA skryje wszystkie Twoje hasła w jednym miejscu. Technologia zapamiętuje hasła na urządzeniu i udostępnia je tylko posiadaczowi konta. To o wiele bezpieczniejsze, niż zapisywanie haseł na kartce. Ciekaw tego rozwiązania? Odkryj menedżer haseł i wiele innych funkcji w pakiecie G DATA Total Security!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy