Liczba blogerów ciągle wzrasta. 84% z nich stanowią kobiety a 16% to mężczyźni. Analogicznie wygląda sytuacja z atakami cyberprzestępców – z roku na rok jest ich coraz więcej. Czy hakerzy zagrażają również blogosferze?

Kim jest?

Bloger-to słowo coraz częściej spotykane w sieci i social mediach. Kim tak naprawdę jest bloger? Czym się zajmuje? Jak podaje BRIEF:
“Bloger to osoba tworząca treści na własne kanały medialne. Wszystkie działania są zaplanowane, a treści publikowane są w regularnych odstępach czasowych. Dąży do zbudowania grona odbiorców wokół własnej osoby i marki (nazwy bloga)”. Blogerem może być zatem każdy, kto ma pasję i pragnie się nią podzielić. Jak pokazuje raport opublikowany przez “Zblogowani.pl” – 84% blogerów stanowią kobiety, a mężczyźni jedynie 16%. Wszyscy są w wieku 20 – 35 lat. Form prowadzenia bloga jest wiele. Można pisać, nagrywać lub prowadzić relacje na żywo. W jaki sposób się do tego zabrać? Do wykonywania wszystkich tych czynności potrzebny jest dobry, ale przede wszystkim wolny od wirusów komputer.

Blogi w niebezpieczeństwie

W sieci możemy spotkać blogi o różnorodnej tematyce. Począwszy od kulinarnych przez modowe i beauty, kończąc na tych z branży IT lub mechanice samochodowej. Badania pokazują, że obecnie najchętniej śledzone są kategorie lifestyle, kulinarna i uroda. Stworzenie wpisu lub nagrania do publikacji wymaga sporo czasu. Dlatego tak ważne dla wszystkich influencerów jest bezpieczne przechowywanie swoich materiałów. Utrata przygotowanego wpisu lub filmu w najlepszym razie oznacza brak publikacji w zapowiadanym terminie. Jednak taka sytuacja może mieć dużo gorsze skutki.
Niebezpieczne wirusy i hakerzy mogą zainfekować sprzęt i wykraść prywatne informacje. A kto jest głównym podejrzanym? Ransomware – to “on” stoi za większościom kradzieży danych. Ransomware nazywane jest oprogramowaniem szantażującym, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych. Jak “typowy” szantażysta, zanim przywróci nam dostęp do naszych materiałów – żąda okupu.

Fałszywe oferty

Blogerzy nie tylko dzielą się swoimi pasjami, ale podejmują także współpracę komercyjną z różnymi markami. Ich pasja staje się poniekąd pracą i dobrym źródłem zarobku. Najczęściej reklamują produkty w swoich mediach społecznościowych. Używają do tego głównie Facebooka i Instagrama. Kwoty takiej współpracy wynosić mogą od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Internet jest najszybciej rozwijającym się medium, dlatego promocja przez znane osoby w social mediach jest bardzo pożądana. Influencerzy są więc zasypywani ofertami współpracy, które magazynuje skrzynka mailowa. Wiadomości wysyłane przez fałszywych reklamodawców mogą zawierać pliki zainfekowane złośliwym wirusem. Jeśli otworzymy lub pobierzemy taki plik, możemy stracić wszystkie swoje prace. Maila nie omija także spam, który skutecznie zaśmieca skrzynkę i może sprawić, że przepadnie nam okazja intratnego kontraktu.

Dobre hasło podstawą ochrony

Ochrona, którą sami możemy sobie zapewnić to wybranie dobrego hasła, które będzie strzegło np. bloga. Wielu z nas, wybiera bardzo łatwe hasła i stosuje je do wszystkich swoich kont. W ten sposób nie tylko sobie ułatwiamy pracę. Ułatwiamy ją również hakerowi. Dla przykładu – odkrycie hasła składającego się w sześciu znaków, z których wszystkie to małe litery zajmie komputerowi nowej generacji…7 sekund! Dlatego też, dla każdego konta powinniśmy wymyślać inne zabezpieczenie – najlepiej długie, składające się z różnych znaków. Osoby profesjonalnie zajmujące się prowadzeniem bloga lub profili w social mediach, powinni na to zwrócić szczególną uwagę.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Dla wszystkich blogerów, których praca opiera się na korzystaniu z komputera i Internetu, najlepsze będzie zastosowanie oprogramowania antywirusowego. G DATA proponuje nam G DATA Internet Security-wszechstronną ochronę przed hakerami i wirusami. Funkcją, która wyróżnia to oprogramowanie wśród innych, jest AntiRansomware, chroniąca przed wirusami szyfrującymi pliki. Firewall monitoruje cały ruch sieciowy urządzenia, a skrzynka e-mail jest na bieżąco skanowana, co pozwoli uniknąć spamu. Ważne, dla blogerów w tym oprogramowaniu może być również Cloud Backup, czyli automatyczne tworzenie kopii zapasowych w chmurze.

Kiedy komputer jest naszym głównym narzędziem pracy, najważniejsza jest odpowiednia ochrona – całodobowy monitoring naszego urządzenia. Tylko takie rozwiązanie zapewni pełne bezpieczeństwo blogowi lub prowadzonej stronie.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy