Nie od dziś wiadomo, że silne hasła są podstawą zachowania bezpieczeństwa w Internecie. Zakładanie kont to normalna sprawa – w końcu jak inaczej zrobić zakupy online lub pochwalić się wypadem za miasto? Konta tworzone jedno za drugim nawarstwiają się, ułatwiając hakerom drogę do celu. Jak się okazuje, stare konta mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Stare, ale nie jare 

Z biegiem czasu użytkownicy Internetu tworzą w nim dziesiątki, a czasem nawet setki osobistych kont. Powody takiego działania są różne: darmowe okresy premium, jednorazowe zakupy w sklepie online lub gra, która szybko się nudzi. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że wiele internetowych witryn wymaga rejestracji przed skorzystaniem z oferty. Na efekty nie trzeba długo czekać – zapomniane konta dryfują po Internecie, będąc bogatym źródłem informacji dla hakerów. A tych w sieci nie brakuje. Włamując się na takie konto, cyberprzestępca zyskuje wiele danych poufnych, takich jak adres poczty elektronicznej, numer telefonu czy nawet numer konta w banku. Najczęściej popełnianym przez użytkowników błędem jest jednak ciągłe korzystanie ze starego hasła. Przedawnione, takie same, stosowane do wielu kont jednocześnie mogą doprowadzić do tragedii. 

Bezpieczna utylizacja

Aby uniknąć konfrontacji z hakerem, zastosuj się do tych kilku prostych reguł:

  • Usuń stare konta, nawet jeśli właściciel witryny stara się utrudnić ten proces
  • Do każdego konta wymyśl nowe silne hasło, składające się z szeregu liter, cyfr i znaków. Jakie powinno być dobre hasło?
  • Przy ustalaniu hasła unikaj oczywistych słów, takich jak imiona bliskich osób lub rasa kochanego pupila
  • Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe. O roli sms w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym przeczytasz z podlinkowanym artykule.
  • Używaj sprawdzonych menedżerów haseł, przechowujących wszystkie szyfry w bezpiecznym miejscu

Sejf dla twoich haseł

Stosując się do powyższych kroków, trudno będzie ci zapamiętać wszystkie te silne hasła, a zapisywanie ich na kartce nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Menedżer haseł to przydatne narzędzie, które bezpiecznie przechowuje zaszyfrowane hasła w jednym miejscu. To niezwykle ważna rola, dlatego tak istotnym jest, by wybierać tylko zaufane opcje. Program antywirusowy G DATA Total Security oferuje menedżera haseł oraz wiele innych funkcji chroniących przed atakami hakerów. Stawiając na programy G DATA, stawiasz na pełnię bezpieczeństwa w swoim komputerze.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy