Kawa z ekspresu

Internet of Things (IoT) stał się zwyczajnym elementem wyposażenia wszystkich mieszkań. Ekspresy do kawy czy inteligentne lodówki znacznie wpłynęły na wygodę życia. Jeśli lubisz korzystać z tego typu gadżetów, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Dowiedz się, dlaczego możesz być na celowniku hakerów.

Internet rzeczy a hakerzy 

Gdy widzisz urządzenie smart, myślisz że będzie inteligentne. Jednak podłączone do sieci ekspresy i lodówki potrafią płatać figle. Na pewno nie raz słyszałeś historię o magicznym uruchomieniu się sprzętu. Takie rzeczy się zdarzają i nie zawsze wiążą się z wadą samego produktu, a już na 100% nie jest to historia science fiction. Gdy hakerzy dostaną się do jego wnętrza, mogą łatwo nim sterować i zainfekować system operacyjny urządzenia. Puszczanie wody i obracanie młynkiem, to tylko niektóre ze sztuczek hakerów. Jeśli zauważysz na ekranie żądanie okupu, wiedz że coś jest nie tak.

Dlaczego hakerzy mają dostęp do IoT

Problem leży zazwyczaj po stronie zabezpieczeń. Oprogramowanie lodówki, która będzie z tobą przez kilkanaście lat, jest bardzo krótko wspierane. Aktualizacje mogą pojawiać się przez pierwsze kilka lat, jednak po tym czasie zaczynają pojawiać się luki. Sam sprzęt IoT natomiast staje się punktem wi-fi, do którego łatwo można podłączyć dowolne urządzenie. Połączenie jest niebezpieczne, bo nie wymaga potwierdzenia tożsamości. 

Częsty brak aktualizacji otwiera drogę hakerom, a użytkownicy często sami wystawiają się na działania przestępców. Kto zmieniał domyślne hasło swojego smart-urządzenia?

(Nie)bezpieczne ataki na Internet rzeczy

W rzeczywistości hakerzy obsługujący twoje urządzenia IoT nie są w tym momencie dużym zagrożeniem. Zainfekowane ekspresy i lodówki nie przechowują danych poufnych, które warto byłoby wykradać. Jednak wraz z rozwojem technologii szybko może się to zmienić. Konsekwencje są poważne. Hakerzy uczą się przekraczania granic, testują nowe możliwości. Dlatego tak ważne jest, żebyś już teraz zaczął dbać o swoje bezpieczeństwo. Nowoczesne programy antywirusowe G DATA skutecznie chronią cię przed kradzieżą danych i żądaniami okupu. Ochrona komputerów i urządzeń mobilnych to pierwszy krok w stronę bezpieczeństwa IoT.

Domowe sposoby na hakerów 

Z biegiem czasu w naszych mieszkaniach pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń elektronicznych. Podłączone do jednej sieci tworzą niebezpieczną kombinację. W związku z tym ochrona IoT staje się już niezbędna. Podstawą bezpieczeństwa są silne hasła, inne dla każdego sprzętu. Złamanie łatwego hasła nie jest dla hakerów najmniejszym problemem. A dla maksymalnej ochrony warto zaopatrzyć się w najlepsze programy antywirusowe G DATA. Warto również interesować się, za pomocą jakich bezpiecznych protokołów komunikują się wybierane podczas zakupów urządzenia. Świadomość IoT jest tutaj najważniejsza!

Może Ci się spodobać

2 Komentarze

  1. […] by się spodziewał, że inteligentne lodówki i nowoczesne systemy urządzeń będą na wyciągnięcie ręki? Dziś nikogo to już nie dziwi […]

  2. […] podobnie jak wiele innych elementów Internetu rzeczy, są dziś dostępne dla hakerów na wyciągnięcie ręki. Zautomatyzowane systemy parkowania i […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy