Tegoroczny Dzień Bezpieczniejszego Internetu (Safer Internet Day, SID) obchodzony jest w Europie pod hasłem: „Twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: Lepszy Internet zaczyna się od Ciebie” i ma na celu przedstawienie internautom zagrożeń związanych z ich działalnością w sieci. A kto i w jakim celu najczęściej korzysta z internetu? A także jakie zagrożenia współcześnie czekają na internautów? O tym w poniższym tekście.

Złośliwe oprogramowanie, phishing, cyberprześladowanie – lista zagrożeń czyhających w Internecie jest długa. Internauci są łatwym łupem dla cyberprzestępców, a wskutek ataków muszą zmagać się m.in. z utratą danych osobowych oraz z innymi poważnymi konsekwencjami.

– Wielu internautów ignoruje kwestię bezpieczeństwa swojej cyfrowej tożsamości, ponieważ nie zdają sobie sprawy z zagrożeń lub nie uważają siebie samych za interesujący dla cyberprzestępców cel ataku. W ten sposób przeprowadzenie ataku staje się niezwykle łatwe –  tłumaczy Robert Dziemianko z firmy G DATA. – Użytkownicy mogą jednak skutecznie chronić się przed atakami w sieci, cyberprześladowaniem i tym podobnymi zagrożeniami stosując się do kilku prostych wskazówek- dodaje.

Czym jest Dzień Bezpieczniejszego Internetu (SID)?

Dzień Bezpieczniejszego Internetu to globalna inicjatywa zapoczątkowana przez Unię Europejską mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w sieci. W tym roku obchodzony jest on drugiego dnia drugiego tygodnia drugiego miesiąca. Każdy może aktywnie włączyć się w jego obchody – instytucje, firmy, organizacje, stowarzyszenia oraz osoby prywatne. Jak pokazują badania, zeszłym roku internauci poświęcali na surfowanie po internecie ponad 2,5 godziny dziennie*. Trend ten jednak ulega zmianom i liczba godzin spędzanych w wirtualnym świecie wciąż wzrasta. Najwięcej czasu w internecie spędzają w szczególności młodzi ludzie, korzystając z portali społecznościowych i komunikatorów. Często jednak nie przywiązują wagi do bezpieczeństwa swoich danych osobowych, co stanowi zagrożenie dla ich tożsamości cyfrowej.

Wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu:

  • Usuwaj luki w zabezpieczeniach oprogramowania: Dzięki aktualizacjom system operacyjny, oprogramowanie oraz aplikacje, z których korzystasz są zawsze w pełni chronione. W ten sposób pozbywamy się luk w zabezpieczeniach, co odcina przestępcom możliwość ich wykorzystania.
  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego: Skuteczne rozwiązanie zabezpieczające to część podstawowego wyposażenia każdego komputera. Powinno ono zawierać nie tylko ochronę przed wirusami, ale również filtr spamu, zaporę sieciową oraz ochronę przed zagrożeniami internetowymi w czasie rzeczywistym.
  • Podejrzane wiadomości od razu wyrzucaj do kosza: Usuwaj e-maile ze spamem i nie otwieraj zawartych w nich linków ani załączników.
  • Bezpieczne hasła: Powinieneś posiadać oddzielne hasła do wszystkich kont, z jakich korzystasz, na przykład na portalach społecznościowych lub w poczcie e-mail. Hasło powinno składać się z nielogicznej kombinacji cyfr oraz małych i wielkich liter.
  • Bezpieczeństwo dzieci w sieci: Rodzice powinni uczyć dzieci, jak bezpiecznie surfować po Internecie. Dzięki kontroli rodzicielskiej dzieci nie mają dostępu do stron, na których pojawiają się narkotyki, przemoc, pornografia itp. Dołącz do akcji #klikajbezpiecznie i wprowadź swoje dziecko w bezpieczny świat internetu.
  • Uważaj na krótkie adresy URL: Skrócone linki mogą stanowić pułapkę. Należy zachować ostrożność i najlepiej nie klikać w adresy URL pochodzące od nieznajomych.
  • Nie podawaj zbyt dużej ilości informacji o sobie: Użytkownicy portali społecznościowych nie powinni udostępniać szczegółowych informacji o sobie, należy także unikać podawania na profilu takich prywatnych danych, jak adres domowy czy numer telefonu.
  • Nie każdy użytkownik mediów społecznościowych jest przyjaźnie nastawiony: Użytkownicy mediów społecznościowych często otrzymują zaproszenia do znajomych od osób, których nie znają. Zaproszenia można potwierdzać wyłącznie, jeśli znamy daną osobę, a najlepiej, gdy pozostajemy z nią w bliskich kontaktach.

*badanie internetowe ARD/ZDF

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy