Fałszywa oferta pracy

Ostatni wpis udowadnia, że w sieci każdy może paść ofiarą oszustwa. Nie inaczej jest i tym razem! Hakerzy kuszą fałszywymi ofertami pracy, a stawką jest Twoja tożsamość. Jeśli zamierzasz przeglądać oferty pracy, koniecznie zapoznaj się z artykułem. Któraś z nich może okazać się podejrzana!

Wszystko zaczyna się od rozmowy

Brak procesu rekrutacyjnego mógłby wzbudzić Twoje podejrzenia. Aby tego uniknąć, oszuści organizują fałszywe rozmowy kwalifikacyjne. Rozmowy odbywają się na odległość, za pośrednictwem podejrzanych aplikacji. Udział w takim procesie może kosztować Cię utratę danych i pieniędzy. Odpowiadając na ofertę pracy, zawsze uważaj na słowa. Żaden uczciwy pracodawca nie będzie wymagał od Ciebie podania szczegółów kont bankowych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli tak się stanie, możesz mieć do czynienia z fałszywą ofertą pracy.

Fałszywe oferty pracy – zbyt dobre, by były prawdziwe

Fałszywe oferty będą kusić Cię nierealnie dobrymi warunkami pracy. Oto kilka trików, za pomocą których oszuści wabią swoje ofiary:

  • Firma-widmo – brak nazwy firmy w ogłoszeniu i podejrzany adres e-mail od razu powinny zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie.
  • Brak ogłoszeń na oficjalnej stronie – jeśli oferta pracy pojawia się tylko na tablicy ogłoszeń, ale nie na stronie firmy, traktuj ją jako podejrzaną. To samo dotyczy profili managerów i innych osób odpowiedzialnych za rekrutację.
  • Informacje o karcie kredytowej lub dowodzie osobistym – jeśli potencjalny pracodawca wymaga podania takich informacji, uznaj ofertę za podejrzaną. W innym wypadku możesz stać się słupem i dostać w prezencie niespodziewany kredyt.

Fałszywe oferty pracy – czego nie robić

Masz do czynienia z fałszywą ofertą pracy? Oto, czego zdecydowanie nie robić:

  • Wpłata pieniędzy na start – zanim rozpoczniesz pracę, oszuści wymagają od Ciebie kupna sprzętu lub wpłaty niewielkiej kwoty za pośrednictwo. Po co? W trakcie fałszywej transakcji będą mogli przechwycić Twoje pieniądze.
  • Instalacja aplikacji – rola testera aplikacji brzmi kusząco? Aplikacje pobrane z nieoficjalnego sklepu mogą być niebezpieczne. Programy śledzące udostępnią oszustom Twoje dane logowania – również do banku.

Fałszywe oferty pracy – co robić

Jeśli chcesz mieć pewność co do autentyczności oferty, warto rozejrzeć się wokół firmy. Poszukaj w Internecie opinii na jej temat i sprawdź, czy jest wpisana do KRS-u. Dodatkowo zainstaluj w swoim sprzęcie serię programów antywirusowych. Programy antywirusowe G DATA AntiVirus oraz G DATA Mobile Security Android zabezpieczą Cię przed podejrzanymi ruchami w Internecie – również na koncie bankowym. Dodatkowo mobilny antywirus z kompleksowym skanerem szybko wychwyci i zablokuje niebezpieczne aplikacje. Od dziś unikaj fałszywych ofert pracy z G DATA!

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] drugiej jednak nie warto ufać idealnym obrazkom. Zbyt atrakcyjne oferty, podobnie jak w przypadku pracy, od razu powinny zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie. Dodatkowo pamiętaj, aby nieznajomym […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy