Specjaliści z G DATA SecurityLabs opublikowali raport zagrożeń występujących w pierwszym półroczu 2015 roku. Publikacja zawiera m.in informacje na temat trojanów bankowych i ich głównych celów. Dane znajdujące się w raporcie mogą zaniepokoić rodzimych klientów PKO BP, mBanku, ING oraz Citibank.

Występowanie trojanów bankowych w pierwszej połowie 2015 roku

Eksperci z G DATA SecurityLabs przebadali 6115 różnych wersji trojanów bankowych. Częstotliwość występowania poszczególnych odmian trojanów różniła się w poszczególnych miesiącach. W badanym okresie największą aktywność wykazywały takie trojany: Swatbanker, ZeuS, Gozi, Tinba, Vawtrak oraz Bebloh. Szczególne natężenie ataków miało miejsce w lutym oraz marcu.

Kup98,97 PLNG DATA INTERNET SECURITY

Co ciekawe, w marcu udało się odeprzeć największą liczbę trojanów bankowych w historii, od czasu, kiedy prowadzi się tego typu statystyki. Autorzy raportu zwracają także uwagę na fakt, iż trojan bankowy Swatbanker został wykorzystany do ataku na Bundestag. Pracownicy G DATA wykryli serię ataków wymierzonych w niemiecki parlament pomiędzy 8 a 10 czerwca tego roku.

Polacy na celowniku!

Top20 - cele trojanów bankowych w pierwszej połowie 2015 roku

Swatbanker, najbardziej aktywny spośród wszystkich trojanów bankowych w I półroczu 2015 roku, atakował najczęsciej instytucje finansowe mające swoje lokalizacje w Niemczech, Polsce i Austrii. W niechlubnym rankingu 20 najczęściej atakowanych m.in. przez tego szkodnika banków znalazły się 4 dobrze znane instytucje finansowe z Polski: PKO Bank, mBank, ING oraz Citibank. Ogólne zestawienia otwiera Volskbank, a następne lokaty przypadły Deutsche Bank Gruppe oraz GE Capital, wszystkie instytucje znajdują się za naszą zachodnią granicą.

G DATA chroni klientów bankowości internetowej
W badanym okresie wystąpił ogólny wzrost ataków skierowanych przeciwko klientom bankowości online. Od 2011 roku, kiedy technologia BankGuard została udostępniona we wszystkich rozwiązaniach G DATA, zapobiegła ona skutkom 182,457 cyberataków o potencjalnej wartości ponad 100 mln euro!

G DATA jest jedynym dostawcą antywirusów na rynku oferującym w pełni automatyczną ochronę bankowości internetowej, która skutecznie radzi sobie z atakami trojanów bankowych.

GDATA-Baner-Bank-750x200

 

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy