Kobieta przy komputerze

Program antywirusowy to w obecnych czasach absolutna podstawa. Coraz więcej cyberprzestępców stosuje zaawansowane metody oszustw i znajduje metody na to, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach mobilnych. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby bronić dostępu do swoich danych, szczególnie tych związanych z bankowością. Należy więc zdecydować się na solidny program antywirusowy, który poradzi sobie nie tylko ze znanymi już metodami, ale również rozpozna nowe rodzaje ataków. Jak rozpoznać dobry program antywirusowy i w jaki sposób weryfikować system, który chce się wybrać? Przeczytaj ten tekst!

Dobry program antywirusowy

Istnieje wiele programów antywirusowych na rynku. Dlatego zawsze warto weryfikować dokładnie dostawcę oprogramowania zabezpieczającego komputer. Pierwszą zasadą powinno być zatem sprawdzenie firmy, która tworzy program antywirusowy. Najpierw warto odwiedzić oficjalną stronę firmy, a następnie trzeba sprawdzić czy jest ona znana, ma dobre opinie albo nagrody. Dobrym rozwiązaniem jest decydowanie się na oprogramowanie od firm, które istnieją na rynku już przez dłuższy czas. Dzięki temu możliwe jest zdecydowanie się na system tworzony przez przedsiębiorstwo, które ma przygotowane narzędzia, zna się doskonale na branży, a ponadto jest w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania. Wiedza i doświadczanie to najważniejsze wartości, zwłaszcza jeśli chodzi o systemy IT.

Nie warto oddawać bezpieczeństwa swoich danych przedsiębiorstwom, które dopiero rozpoczynają i jeszcze testują wiele rozwiązań. Kolejną kwestią, jaką należy sprawdzić jest wsparcie techniczne. Warto, aby było ono udzielane w języku polskim. Wtedy nie tylko masz pewność, że zostaniesz dobrze zrozumiany w razie problemów, ale także wiesz, że otrzymasz jasne wyjaśnienia, a nie zawiłe sformułowania w obcym języku. Dobry program antywirusowy będzie więc przede wszystkim znany i skuteczny, warto by posiadał nagrody związane z bezpieczeństwem. Powinien też mieć polską wersję językową oraz wsparcie obsługi klienta i techniczne w języku polskim.

Najlepszy program antywirusowy

Po wymienieniu podstawowych cech, jakie powinien mieć program antywirusowy, pora przejść to określenia, jaki jest najlepszy program antywirusowy. Przede wszystkim nie będzie on darmowy. Bezpłatne systemy nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Jeśli jednak nie wiesz czy dany system będzie Ci odpowiadał, a nie chcesz wydawać pieniędzy na coś, co może się nie sprawdzić, to skorzystaj z darmowego okresu próbnego. Producenci najlepszych programów antywirusowych są dumni ze swoich systemów i nie boją się przetestowania ich przez użytkowników. Dlatego też chętnie umożliwiają klientom indywidualnym oraz biznesowym okres próbny, podczas którego zapoznają się ze wszystkimi możliwościami oraz funkcjonalnościami oprogramowania.

Niezwykle istotne jest to, aby najlepszy program antywirusowy zapewniał ochronę przed ransomware, a także coraz to nowocześniejszymi systemami związanymi z cyberprzestępczością. Kolejną ważną cechą jest częste aktualizowanie sygnatur. Najlepiej jeśli będzie to odbywało się codziennie. Wtedy masz pewność, że antywirus jest zawsze aktualny i chroni Cię przed wszystkimi nowoczesnymi technikami hakerskimi. Ogromnym ułatwieniem będzie ochrona, która przez cały czas będzie działała aktywnie i wyłapywała wszystkie zagrożenia w czasie rzeczywistym. Istotne jest jednak to, aby działający w tle antywirus nie wpływał w żaden sposób na wydajność urządzenia, nie powinien więc go spowalniać. Dobrą funkcjonalnością niektórych systemów jest również AntiPhishing  i AntiSpam. To coraz popularniejsze metody cyberprzestępców, które obecnie zaczynają mieć takie formy, że ciężko jest odróżnić je od prawdziwych wiadomości z ważnych instytucji. Współcześnie większość zakupów dokonywanych jest online, a więc dobry antywirus będzie zabezpieczał transakcje bankowe oraz zakupy internetowe.

Skuteczny program antywirusowy – dodatkowe możliwości, których nie znajdziesz wszędzie

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe funkcjonalności, które powinien mieć każdy system bezpieczeństwa. Nie wszystkie programy antywirusowe posiadają jednak taką ochronę. W takim razie drogą eliminacji łatwo będzie odrzucić te, które nie oferują właśnie takich możliwości. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy program oferuje coś więcej. Skuteczna ochrona powinna być nie tylko nastawiona na tu i teraz, ale musi być skonstruowana właśnie w taki sposób, by móc radzić sobie z nowymi technikami cyberprzestępców. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na system, który pozwala na wykonywanie kopii zapasowych wszystkich danych w chmurze.

W ten sposób można skutecznie zabezpieczać wszystkie informacje i pliki. Niezwykle ważną, ale wciąż rzadką usługa jest menedżer haseł, czyli system, który przechowuje, zabezpiecza i zapamiętuje hasła. Dzięki temu można wymyślać bardzo trudne hasła, których nikt nie odnajdzie i nie trzeba uczyć się ich na pamięć. Warto również rozważyć takie rozwiązania, jak kontrola rodzicielska. Jeśli masz dzieci, to z chęcią zabezpieczysz ich komputery i telefony. Najmłodsi są o wiele bardziej narażeni na ataki, ponieważ nie mają świadomości konsekwencji wynikających z ataków cyberprzestępców, łatwo jest też zdobyć ich zaufanie. Kontrola rodzicielska to narzędzie, które okaże się niezwykle pomocne. Te wszystkie, a także o wiele więcej rozwiązań posiada właśnie G DATA. Przetestuj je!

Może Ci się spodobać

2 Komentarze

  1. […] internetowych profili składa się wiele warstw, m. in. uwierzytelnianie dwuskładnikowe i dobry antywirus. Równie przydatny w procesie ustalania haseł może okazać się menedżer haseł. Silne hasło […]

  2. […] przepłacać? W rzeczywistości jednak darmowe antywirusy nie zawsze dotrzymują kroku ich płatnym odpowiednikom. Zazwyczaj są to programy, które oferują jedynie podstawową ochronę przed wirusami, lub […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy