Firma G DATA wprowadza nowy system motywacyjny dla użytkowników. Dostawca oprogramowania antywirusowego z Bochum wykorzysta grywalizację do zwiększania świadomości użytkowników w zakresie zabezpieczeń IT.

Firma G DATA wprowadza nową funkcję do najnowszej wersji rozwiązania zabezpieczającego dla użytkowników domowych Security Generation 2019. Funkcja ta opiera się na systemie nagród, który w znaczącym stopniu zachęci do użytkowników do interakcji. Przy pomocy wirtualnych „osiągnięć” dostawca zabezpieczeń IT chce zmotywować użytkowników do regularnego korzystania z takich rozwiązań zabezpieczających, jak skanowanie pod kątem wirusów czy tworzenie kopii zapasowych. Na najbardziej aktywnych użytkowników czekają nagrody – kubki, koszulki, notatniki i naklejki.

„Nie mamy żadnych wątpliwości – nawiązanie do świata gier to motywacja w zabawnym wydaniu”

Zabezpieczenia IT nie są łatwym zagadnieniem, co nie zmienia faktu, że prędzej czy później każdy z użytkowników komputerów lub smartphone’ów będzie musiał stawić im czoła. Przed użytkownikami staje zadanie wykonywania kopii zapasowych ważnych danych, przeprowadzania regularnych aktualizacji oprogramowania lub kompleksowych skanów pod kątem wirusów. Te codzienne czynności są jednak monotonne, nudne i czasochłonne, nie wspominając już o tym, że dla wielu także frustrujące. Wraz ze zbliżającą się premierą nowego rozwiązania Security Generation 2019 firma G DATA zastosuje nowe podejście mające zapewnić użytkownikom jeszcze lepszą ochronę ich urządzeń końcowych w zabawny i angażujący sposób.

– Nie mamy żadnych wątpliwości – nawiązanie do świata gier to motywacja w zabawnym wydaniu – mówi Kai Figge, współzałożyciel i członek zarządu G DATA Software AG z Bochum. – Każdy użytkownik zaczyna od konkretnego poziomu wiedzy, a naszym zadaniem jest wyjście mu naprzeciw i określenie spersonalizowanych krótkoterminowych celów. Uważamy, że przyczyni się to do lepszego zrozumienia kwestii zabezpieczeń IT – dodaje ekspert.

Paski postępu będą wskazywać jak często użytkownik korzysta z zainstalowanych modułów zabezpieczających od G DATA i jak sobie radzi z używaniem oprogramowania.

W górnej części interfejsu użytkownika pojawi się okno, w którym widoczne będą wirtualne trofea i medale. Osoby regularnie wykonujące kopie zapasowe danych otrzymają odznakę „Szefa Backupu”, a ci użytkownicy, którzy często przeprowadzają skanowanie, będą nagrodzeni tytułem „Superbohatera Skanu”. Inne odznaki możliwe do zdobycia to „Królowa Kwarantanny” i „Książe Haseł”. Dział kreatywny firmy G DATA opracowuje obecnie odpowiednie grafiki, ponieważ każdy, kto podejmie wysiłek przeprowadzenia kopii zapasowej, powinien zostać nagrodzony także dedykowanym obrazkiem.

Na mistrzów czekają kubki, koszulki, notesy i naklejki

Podejście do tematu oparte na zabawie, zdobywaniu punktów i odbieraniu nagród nie jest niczym nowym, ale wciąż pozostaje skuteczne. Korzystają już z niego liczące się firmy ze świata gier komputerowych. Gracze zdobywają „osiągnięcia”, mogą uzyskiwać tytuły i w ten sposób pokazywać innym graczom, że udało im się osiągnąć pewien sukces.

Prima-Aprilis-v2

– Według mnie nasz system nie przyczyni się do zwiększenia rywalizacji między użytkownikami, ale powinien stać się motywacją do zdobywania nagród. Dlatego też będziemy wysyłać kubki, koszulki, naklejki i notatniki do wszystkich klientów firmy G DATA regularnie dbających o zabezpieczanie swojego urządzenia – dodaje Figge dla uzasadnienia swojej decyzji.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy