Czas na jesienne porządki! Czas na antywirus! W tym okresie zadbaj o swoją szafę i urządzenia. Ciepłe swetry i szaliki chronią twoje ciało, ale czy dbasz o ochronę swoich danych? Aplikacje w nadmiarze mogą źle wpływać na kondycję smartfona i komputera. Pomóc im może utrzymanie porządku i dobry antywirus. Wśród milionów opcji trudno się zdecydować na te najbardziej potrzebne aplikacje. Dzisiaj spróbuję cię jednak przekonać, że warto. 

Leżakujące aplikacje

Na początku istniało ich zaledwie kilkaset, ale dziś tę liczbę podajemy w milionach. To jeden z powodów, dla których tak chętnie gromadzimy aplikacje. Cyfrowe zbieractwo jest powszechną przypadłością. Jeśli uważasz, że “kiedyś jeszcze się przyda”, ciebie również dotyczy ten problem. Niestety takie działania mogą doprowadzić do znacznie większych konsekwencji, niż tylko bałagan w systemie. Leżakujące aplikacje mogą być powodem bolesnej utraty danych. Racjonalne podejście i antywirus to jedyne dobre połączenie chroniące. Październik będzie najlepszym czasem na jesienne porządki w urządzeniach.

Stare aplikacje a bezpieczeństwo

Starsze aplikacje, z których już dawno nie korzystasz, nie pobierają aktualizacji. Przez to tworzą się w nich luki, tak przyjazne hakerom. To samo dotyczy starych systemów operacyjnych. Aplikacje i systemy z dziurawym zabezpieczeniem są dla hakerów otwartą bramą. Cyberprzestępcy nie przepuszczą żadnej okazji do przeprowadzenia ataku, dlatego trzeba dbać o systematyczne aktualizacje. Szczególnie pomocny w walce z hakerami będzie dobry antywirus G DATA na komputery lub urządzenia mobilne. Szybko wykryje zagrożenia i poinformuje cię o nich, zanim zdążą wyrządzić jakieś szkody. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Lekkie aplikacje kłamią

Jeśli wydaje ci się, że aplikacje nie zajmują dużo miejsca, to bardzo się mylisz. Podczas gdy antywirus dba o twoje bezpieczeństwo, “lekkie” aplikacje zjadają wydajność każdego urządzenia. Przeprowadzając jesienne porządki, weź to pod uwagę. Najcięższe okazują się aplikacje do edycji zdjęć i filmów. Dzieje się tak, ponieważ gromadzą w sobie różne rodzaje multimediów. Im więcej ich w systemie, tym bardziej obciążone aplikacje. Co za tym idzie, takie aplikacje zajmują dużo miejsca na dyskach. Również aplikacje do obsługi mediów społecznościowych zbierają mnóstwo danych, dlatego dobrze jest regularnie je czyścić. Zastanów się, czy musisz zapisywać oryginalne zdjęcie lub wideo, skoro udostępniasz je w przetworzonej formie z filtrem?

Mały dostęp to duże bezpieczeństwo

Latarka prosi o dostęp do lokalizacji a ty na to przystajesz? Wielu użytkowników wciąż nie czyta, na co się zgadza. Wyskakujące komunikaty potrafią irytować, jednak warto zawsze się z nimi zapoznać, zanim klikniesz w przycisk OK. Niektóre aplikacje wymagają znacznie szerszego dostępu, niż naprawdę potrzebują. Większość z nich prosi o dostęp do lokalizacji i kontroluje cię nawet działając w tle. Aplikacje zawsze wiedzą, gdzie się aktualnie znajdujesz. Doskonale widać to na przykładzie zdjęć: każde z twoich selfies posiada dopisek, gdzie zostało zrobione. Dziś szczególnie trudno jest się pozbyć wszystkich aplikacji śledzących. Dobrze jest chociaż je ograniczyć, np. zabraniając im działania w tle. 

Bezpieczeństwo po stracie

Twoje urządzenia przechowują mnóstwo prywatnych informacji. Nic więc dziwnego, że ich utrata wiąże się z ryzykiem. Jeśli masz taką możliwość, włącz opcję zdalnego usuwania danych na wypadek kradzieży. W takim przypadku kluczową rolę grają silne hasła blokujące dostęp do kont i samego urządzenia. Podejmując te kroki jesteś w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętaj podstawowe prawdy, którymi powinieneś i powinnaś się kierować:

  1. Używaj unikalnych haseł do używanych kont i aplikacji. Nie zapamiętuj ich! Używaj menedżera haseł.
  2. Włączaj dwuskładnikowe uwierzytelnianie.
  3. Uruchamiaj opcję powiadamiania o lokalizacji urządzenia – na żądanie – szczególnie przydatna opcja w przypadku kradzieży.
  4. Zaszyfruj swoje dane.
  5. Twórz kopie bezpieczeństwa – najlepiej poza tym samym urządzeniem – np. w chmurze, a w przypadku kradzieży – kasuj dane – zdalnie!

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] Przydatne aplikacje i bezpieczeństwo […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy