Skanowanie kodu QR

Pandemia wywołała niemałe zamieszanie we wszystkich zakątkach świata. Koronawirus stał się tematem numer jeden a nowinki technologiczne coraz częściej są z nim związane. Nie inaczej jest w przypadku kodów QR. Najnowsze aplikacje mają śledzić osoby, które dopadł koronawirus. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy takie aplikacje to dobra ochrona, czy może tylko narzędzie manipulacji?

Nowoczesne aplikacje śledzące

Koronawirus czai się na ciebie na każdym kroku. Obecnie opracowywane są aplikacje, mające na celu wykrywanie osób zakażonych. W tym przypadku to kody QR grają pierwsze skrzypce. Za ich pomocą możesz dowiedzieć się, czy jesteś w miejscu, w którym niedawno przebywał potwierdzony przypadek. Wystarczy zarejestrować się w swojej lokalizacji i już – aplikacje porównują rejestracje innych osób. Kody QR szybko i wygodnie przenoszą cię do pożądanej strony a aplikacje śledzące to niezawodna ochrona zdrowia – przynajmniej w teorii.

Całodobowa kontrola – śledzące kody QR

Aby ochrona była kompletna, aplikacje potrzebują stałego dostępu do lokalizacji. Zgadzając się na to, sam umożliwiasz im śledzenie swoich ruchów. Przejażdżka autobusem, szybkie zakupy a może obiad w restauracji? Wszystkie twoje działania są szczegółowo monitorowane. Z jednej strony aplikacje działające na kody QR wydają się przyjemnym rozwiązaniem. Z drugiej jednak używając ich pozbawiasz się prywatności. Osoby odpowiedzialne zbierają nie tylko informacje o twoim położeniu, ale też wszelkie dane kontaktowe. Ma to ułatwić identyfikację tych, których dotknął koronawirus. Dziś ochrona przed chorobą, jutro ścisła kontrola obywateli.

Kody QR – zagrożenia

Ostatnio coraz więcej słyszy się o zaleceniach, żeby kody QR pojawiały się w miejscach publicznych. Najlepiej by były to punkty widoczne i łatwo dostępne, takie jak drzwi lokalu czy kasy fiskalne. Kody QR stały się wygodną alternatywą klasycznych informacji – już nawet menu dostaniesz w formie cyfrowej. Istnieje jednak pewien problem: kody QR są bardzo łatwe w produkcji. Wygenerowanie kodu QR i naklejenie go w dowolnym miejscu nie jest już żadnym wyzwaniem. Hakerzy zacierają ręce – łaciate kwadraty szybko przekierują cię do niepożądanej strony. Zainfekowane aplikacje zawierają złośliwe oprogramowanie i pliki do pobrania. Jest na to rada – G DATA QR Code Scanner, czyli skaner kodów QR dostępny w niezawodnych programach antywirusowych G DATA.

Bezpieczne QR-aplikacje

Wszechobecne kody QR są szybkie i łatwe w obsłudze. Nic więc dziwnego, że aplikacje otwierane za ich pomocą zyskały wielką popularność. Koronawirus nie jest w tych czasach jedynym zagrożeniem – cyberprzestępcy chętnie korzystają z dobrodziejstw technologii. Ochrona urządzeń jest dziś równie istotna, co noszenie maseczki. Miej najlepszy skaner kodów QR od G DATA zawsze pod ręką. Z nim koronawirus i wirusy komputerowe będą ci niestraszne. 

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] Dzięki nowoczesnej technologii osoby zaszczepione nie muszą przejmować się ograniczeniami w te wakacje. Profil Zaufany umożliwia obywatelom Polski pobranie indywidualnego kodu QR, świadczącego o przyjęciu pełnej dawki szczepienia. Bez dokumentów i bałaganu w papierach! Jednak uwaga – kody QR bywają niebezpieczne. Więcej w tej sprawie dowiesz się tutaj. […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy