Okres wiosenno – letni to idealny czas by poznać nowe osoby. Wielokrotnie zdarza się jednak tak, że decydujemy się na zawieranie znajomości w świecie wirtualnym, a nie realnym. W końcu w domu, przeglądając Facebooka lub inne portale społecznościowe też możemy kogoś poznać. Czy to jednak bezpieczne?

Internet daje mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie nowych znajomych. Dla osób, które szukają drugiej połówki, powstały specjalne aplikacje takie jak np. Tinder. Czasem jednak poznajemy kogoś przez przypadek – poprzez „zaczepkę” na Facebooku, omyłkowo wysłany sms.

Zazwyczaj będąc po drugiej stronie ekranu, czujemy się anonimowi i bezpieczni. Jednak podczas zawierania nowych znajomości bywa nieco inaczej. Tak jak w każdym zauroczeniu – uczucia mogą pozbawić nas czujności.

„Catfishing” to jedno z najbardziej niepokojących zagrożeń Internetu. Może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny. Przed tym zagrożeniem, nasz komputer nie jest w stanie nas ochronić. Najlepszą ochroną jest nasza czujność i rozwaga.

Casfisher – kim jest?

Zwrotem „catfisher” określa się osobę, która na różnych portalach – zarówno randkowych, jak i społecznościowych – przypisuje sobie czyjąś tożsamość. Jak działają? „Złodzieje tożsamości” zakładają fałszywe konta, z nieprawdziwymi danymi i zdjęciami innych osób. Zadaniem catfishera jest budowanie z nami więzi, utrzymywanie długotrwałej relacji, a ostatecznie – oszukanie. .

Takie osoby są równie niebezpieczne, co złośliwe aplikacje. Mogą nie tylko przechwycić dane – które pewnie sami byśmy zdradzili – ale również naciągnąć na pieniądze (prośba o pożyczenie pieniędzy to najczęstszy sposób wyłudzenia).

Po czym poznać catfishera? Co powinno zwrócić naszą uwagę? Po pierwsze – nasz internetowy przyjaciel jest ideałem. Na podstawie naszych informacji, dopasowuje swój wizerunek tak, aby był osobą, której szukamy. Pomimo długiej relacji i zaangażowania on/ona odmawia spotkania się w rzeczywistości. Cały czas chce pozostać anonimowy. Co za tym idzie, nie lubi udostępniać swoich zdjęć. Kiedy już dochodzi do prośby o pieniądze, powinniśmy zweryfikować informacje które podaje nam catfisher.

Powody działania

Co motywuje ludzi do takiego działania? Zazwyczaj jest to samotność, zemsta, nuda i ciekawość. Wielu z nich chce się zemścić na jakiejś osobie i wtedy robią to z premedytacją. Nie brakuje jednak osób dla których jest to dobra zabawa, żart i robią to po prostu z nudy.

W społeczeństwie zakorzeniło się przekonanie, że tylko dzieci są narażone na Internetowe znajomości z osobami, które podają się za kogoś innego. Jak widać, my dorośli jesteśmy w takim samym niebezpieczeństwie. Dysponujemy większym doświadczeniem i rozsądkiem niż dzieci, a jednak dajemy się nabierać na zmyślone historie. Internetowa znajomość może nie tylko wpłynąć na nasze życie uczuciowe, ale też zatracić poczucie bezpieczeństwa w sieci. Catfisher może okazać się hakerem i przejąć nasze dane z komputera. Jak się bronić? Najlepiej podchodzić z rozsądkiem do internetowych znajomości i zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe (np. G DATA Total Security, z funkcją firewall, monitorującą cały ruch w sieci).
Uważajmy zatem na osoby, z którymi zawieramy Internetową znajomość. Nigdy nie wiemy kto tak naprawdę siedzi po drugiej stronie monitora. Może być to osoba, która chce zagrać na naszych uczuciach lub haker, którego celem jest przejęcie naszych poufnych danych.

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] Dlaczego to takie groźne? Oprócz złamanego serca, ofierze catfishingu grozi kradzież danych i pieniędzy, a także szantaż ze strony catfisha. O budowaniu emocjonalnej więzi z ofiarą wspominaliśmy już w tym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o metodach i motywach catfishingu pisaliśmy już tutaj i tutaj. […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy