Zhakowana aplikacja Whatsapp

To nie pierwszy raz, gdy kreatywność oszustów daje o sobie znać. Użytkownicy OLX coraz częściej borykają się z próbą wyłudzeń przy użyciu WhatsAppa. Sam portal OLX ostrzega przed nowym zagrożeniem. Co oszuści z OLX wymyślili tym razem? Jak nie paść ofiarą phishingu? Przekonaj się, czytając artykuł do końca.

Phishing na OLX i WhatsAppie

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest phishing oraz jak możesz się przed nim bronić, warto szybko nadrobić zaległości. Schemat działania oszustów z OLX jest bardzo podobny do klasycznego. Z tą tylko różnicą, że oszuści z OLX nie wykorzystują do phishingu poczty e-mail, a popularny komunikator WhatsApp. 

Warto również zaznaczyć, że to nie pierwsza taka kampania phishingowa. Jakiś czas temu oszuści wystartowali z serią kradzieży, podszywając się pod pracowników DPD

Działanie oszustów z OLX i WhatsAppa

Wydawać by się mogło, że sprzedającym na OLX nic nie grozi. Przecież to oni dyktują warunki – ustalają cenę i wysyłają przedmiot dopiero, gdy pieniądze wpłyną na konto. Nic bardziej mylnego. Oto, jak w trzech prostych krokach oszuści łowią swoje ofiary:

  1. W skrzynce WhatsAppa pojawia się wiadomość od domniemanego klienta. Oszust łamaną polszczyzną pyta, czy oferta z portalu OLX jest wciąż aktualna. Zapewnia też, że jest chętny dokonać zakupu.
  1. Niedługo po tym ofiara otrzymuje kolejną wiadomość – link do sfinalizowania transakcji. Oszust może nazwać to odbiorem przelewu. Czy jest ktoś, kto słyszał o manualnym odbiorze przelewu? 
  1. Po kliknięciu w link ofiara zostaje przekierowana na stronę łudząco podobną do OLX. Tam ma uzupełnić informacje, które “pomogą” oszustowi w wysyłce pieniędzy – poufne dane osobowe, w tym dane swojej karty płatniczej.

Osoba, która spełni oczekiwania podejrzanego klienta, łatwo może stać się ofiarą kradzieży. Tym samym straci nie tylko środki na koncie, ale też poczucie bezpieczeństwa.

Jak uniknąć phishingu na OLX i WhatsAppie?

Pracownicy portalu OLX szybko zareagowali na problem wyłudzeń z WhatsAppa. Na oficjalnym blogu OLX pojawiła się seria wpisów o tym, jak rozpoznać oszustów. Zdaniem specjalistów nie ma możliwości, aby osoba sprzedająca musiała podawać dane swojej karty płatniczej. OLX zapewnia również, że portal nigdy nie generuje dodatkowych linków. Dodatkowo OLX nie kontaktuje się z użytkownikami za pośrednictwem innych komunikatorów, w tym WhatsAppa. Najprostszym sposobem pokonania oszustów jest zatem usuwanie linków (bez klikania w nie) oraz jak najszybsze blokowanie podejrzanych nadawców.

Powiedz stop phishingowi

Phishing nie bez powodu stał się najpopularniejszym i najbardziej efektywnym rodzajem oszustwa w Internecie. Jeśli nie chcesz stać się jego ofiarą, zadbaj o dobrą ochronę swojego sprzętu. G DATA posiada w swojej ofercie niezawodny program antywirusowy G DATA AntiVirus. Profesjonalny moduł AntiPhishing uchroni Cię przed falą uporczywych wiadomości. Nie czekaj – przekonaj się już dziś.

Może Ci się spodobać

3 Komentarze

  1. […] tym, jak pomysłowi potrafią być hakerzy, pisaliśmy ostatnio w artykule o kampanii phishingowej z użyciem OLX i WhatsAppa. Ich spryt nie powinien już zatem nikogo dziwić. A jednak! Podobnie jak klasyczni złodzieje, […]

  2. […] samym phishingu wiele można mówić (o kampaniach phishingowych pisaliśmy już tutaj i tutaj). Nie bez powodu phishing stał się najskuteczniejszą metodą hakerów. Każdego dnia […]

  3. […] bronić nawet największym twardzielom. Dowód? Proszę bardzo! Spójrz, ilu ludzi nabrało się na ostatnią kampanię z użyciem OLX i WhatsAppa, a także przeczytaj, jak oszuści potrafią wykorzystać Twoje […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy