OLX stał się dla oszustów prawdziwą kopalnią złota. Pozornie bezpieczne zakupy mogą okazać się bardzo kosztowne. Wszystko za sprawą klasycznego phishingu. Czym tak naprawdę jest phishing? Jak nie połknąć haczyka? Tego, i wiele więcej, dowiesz się, czytając artykuł do końca.
Phishing – co to jest?
O phishingu pisaliśmy już wiele razy (m. in. tutaj, tutaj i tutaj). Nic w tym dziwnego – phishing jest najpopularniejszym rodzajem oszustwa w sieci. Polega na podszyciu się pod inną (zaufaną) osobę lub instytucję i wyłudzeniu danych wrażliwych, takich jak hasła, PESEL czy numery kart bankowych. Oszuści stosujący phishing nakłaniają ofiarę do kliknięcia w podejrzany link, dzięki czemu infekują jej sprzęt. Tym sposobem mogą przechwycić cenne informacje wystukiwane w klawiaturze po drugiej stronie ekranu. Myślisz, że nie dasz się nabrać? Hakerzy mają swoje sposoby!
Warto pamiętać, że klasyczny phishing to nie jedyne internetowe oszustwo. Powstanie fałszywej osobowości to również domena wielu innych rodzajów ataków, takich jak vishing czy catfishing.
Phishing na OLX – jak działa?
Phishing stał się ostatnio szczególnie popularny na platformie OLX. Oszuści nie wstawiają tam jednak fałszywych ogłoszeń, a polują na konta osób sprzedających! Jak? Tłumaczymy!
KROK 1: Oszust odzywa się do Ciebie w prywatnej wiadomości, informując, że jest zainteresowany kupnem przedmiotu. Może, choć nie musi, posługiwać się łamaną polszczyzną.
KROK 2: Po uzgodnieniu szczegółów oszust oznajmia, że zapłacił za przedmiot i wysyła Ci fałszywy link, gdzie możesz “potwierdzić odbiór przelewu”. Twoim zadaniem będzie podanie numeru karty płatniczej i jej trzycyfrowego kodu CCV.
KROK 3: Z nadzieją na szybsze uzyskanie przelewu klikasz w link, wprowadzasz dane i stajesz się ofiarą oszustwa! Dzięki uzyskanym informacjom oszust może łatwo przejąć Twoje pieniądze. Jak najszybciej udaj się po pomoc – już niedługo będziesz mógł skorzystać z usług CBZC.
Poniżej przedstawiamy przykład rozmowy z oszustem na OLX:
Phishing na OLX – jak się bronić?
W dzisiejszych czasach ludzie przyzwyczaili się już do pisania wiadomości bez polskich znaków. Używanie łamanej polszczyzny nie musi być zatem wyznacznikiem oszustwa, jednak powinno zwrócić Twoją uwagę. Podstawowym pytaniem jest jednak, czy kiedykolwiek musiałeś potwierdzić odbiór przelewu? Przelewy radzą sobie świetnie i bez Twojej pomocy. W przypadku otrzymania podejrzanego linku, lepiej od razu zakończyć dyskusję. Jak najszybciej zablokuj podejrzanego nadawcę! Dodatkowo, korzystając z portali sprzedażowych, zawsze sprawdzaj poprawność adresu strony. Może okazać się, że pojawiła się tam literówka lub błąd ortograficzny. Jeśli nie wiesz, dlaczego warto to robić, koniecznie przeczytaj o typosquattingu.
Metoda na phishing
Miłe słówka i zachęcające slogany mogą sprawić, że połkniesz haczyk oszusta z OLX. Na szczęście dobry program antywirusowy nigdy się nie myli! Poznaj G DATA AntiVirus – innowacyjny program antywirusowy z wbudowanym skanerem zagrożeń. Wychwytuje wirusy i skutecznie blokuje ich działanie. Codzienne aktualizacje zapewnią Ci bezpieczeństwo każdego dnia. Pokonaj phishing z G DATA – sprawdź, jakie to proste!