Atak password spraying

Nie od dziś wiadomo, że słabe hasła zwiększają ryzyko cyberataków. Ale komu chciałoby się wymyślać silne hasła? Hakerzy wiedzą, jak to wykorzystać – tak powstało rozpylanie haseł. Z artykułu dowiesz się, czym jest password spraying oraz co możesz zrobić, by się przed nim bronić. 

Password spraying – co to jest?

Rozpylanie haseł (ang. password spraying) to jeden z rodzajów cyberataku. Wykorzystując password spraying, hakerzy zyskują dostęp do kont swoich ofiar. Pozostaje tylko pytanie – jak?

Mimo wielu głosów o tym, jak ważne są silne hasła, wielu użytkowników Internetu wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. Hasła, takie jak 1234 czy QWERTY wciąż cieszą się dużą popularnością. Zdziwiony? W sieci z łatwością znajdziesz listę najczęściej używanych haseł świata. Password spraying jest tak naprawdę odwrotnością klasycznego ataku! W przypadku rozpylania haseł oszust nie próbuje łamać szyfrów. Wręcz przeciwnie – haker zna już hasło i jedyne co musi zrobić, to dowiedzieć się, kto z niego korzysta.

Jak oni to robią?

Już na wstępie możesz zastanawiać się, skąd hakerzy wezmą Twoje dane? Przecież niemożliwe, by wyłowili Cię spośród miliardów użytkowników. Nic bardziej mylnego. Za sprawą specjalnych programów hakerzy korzystają z Dark Webu. To ciemna część Internetu, ukryta dla zwykłych użytkowników. Tam często kradną lub nielegalnie kupują całe listy nazw użytkowników. Dodatkowo, znając dane pracowników jakiejś firmy, cyberprzestępcy z łatwością tworzą własne bazy danych. W tym celu korzystają z gotowych wzorów, takich jak imię[email protected]

Jak się bronić?

Istnieje kilka sposobów na to, by bronić się przed atakiem password spraying. Oto, jak zapobiec rozpylaniu haseł:

  • używaj tylko silnych haseł – to naprawdę ważne!
  • przy logowaniu aktywuj uwierzytelnianie wieloskładnikowe – więcej dowiesz się tutaj.
  • korzystaj z menedżera haseł – sejfu dla Twoich szyfrów
  • zadbaj o edukację, bo duża korporacja to duża odpowiedzialność. 

Password spraying a antywirus

W G DATA wiemy, że silne hasła to podstawa bezpieczeństwa w sieci. Kompleksowy program antywirusowy G DATA Total Security powstał po to, by ułatwiać Ci pracę z hasłami. I wiele więcej! Niezawodny Password Manager sprawi, że wszystkie hasła będziesz mieć zawsze pod ręką. Nie chodź na kompromisy. Już dziś zaufaj ekspertowi G DATA!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy