System Pegasus

Media zawrzały –  okazało się, że śledzenie jeszcze nigdy nie było tak łatwe! Wszystko za sprawą Pegasusa. System inwigilacyjny miał służyć walce z terroryzmem. Ale czy na pewno tak jest? Czy przeciętny użytkownik Internetu ma się czego bać? O tym przekonasz się, czytając artykuł do końca. 

Jak działa system inwigilacyjny?

Pegasus jest systemem szpiegowskim, w zamyśle służącym do walki z terroryzmem. Dostęp do niego mają tylko podmioty państwowe – organy ścigania i służby specjalne. Zadaniem Pegasusa jest szpiegowanie urządzeń elektronicznych. System przechwytuje zdjęcia, nagrania, rozmowy i kontakty, a także zdalnie włącza mikrofon i kamerę. W skrócie – Pegasus odkrywa wszystko, co moglibyśmy chcieć ukryć. 

Kogo szpieguje Pegasus?

System Pegasus jest sprzedawany wyłącznie organom państwowym. Dzieje się to poprzez zawiązanie umowy – państwo zgadza się na używanie Pegasusa jedynie w celach antyterrorystycznych. Jak jest w rzeczywistości?

W ostatnim czasie w mediach zrobiło się głośno o Pegasusie. Wszystko za sprawą plotek, jakoby system miał szpiegować nie tylko terrorystów. Na celowniku znaleźli się dziennikarze, politycy i naukowcy, a także osoby krytyczne wobec reżimu, aktywiści praw człowieka i członkowie opozycji politycznej. To tylko wierzchołek góry lodowej. Producent Pegasusa (NSO Group) zaprzecza nieprzychylnym pogłoskom. Pegasus nie jest narzędziem, które ma służyć masowej inwigilacji użytkowników. Obwinianie twórców systemu za błędy klientów jest według NSO tak głupie, jak obwinianie producenta samochodu za to, że ktoś spowodował wypadek na drodze.

Jak instaluje się Pegasusa?

Aby Pegasus mógł szpiegować urządzenie, najpierw musi zostać na nim zainstalowany. Zazwyczaj odbywa się to za sprawą luki w zabezpieczeniach. Przez długi czas użytkownik miał w tym swój udział – klikał w niepożądany link lub otwierał niebezpieczny plik. Coraz częściej zdarza się jednak, że złośliwe oprogramowanie nie wymaga interakcji z użytkownikiem. Jednym ze sposobów instalacji Pegasusa jest wykonanie fałszywego połączenia, które nie musi nawet być odebrane.

Jak chronić się przed Pegasusem?

Pomimo zapewnień, że Pegasus nie jest narzędziem służącym do masowego śledzenia obywateli, warto pamiętać o dobrym zabezpieczeniu smartfona. Zawsze dbaj o aktualizacje programów w swoim urządzeniu, dzięki czemu pozbędziesz się groźnych luk. Dla pełni bezpieczeństwa postaw też na sprawdzony program antywirusowy – G DATA Mobile Security Android lub G DATA Mobile Security iOS. Antywirusy G DATA to niezawodna ochrona przed hakerami i wirusami. Antywirusy G DATA nie wymagają aktualizacji – robią to automatycznie! Nie zwlekaj i przekonaj się już dziś!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy