Pandemia koronawirusa dotkliwie odbiła się na wszystkich płaszczyznach życia. Nie inaczej było z pracą – home office stał się codziennością większości z nas. Jedni zostali do niego zmuszeni, inni z radością przyjęli propozycję. Nie jest tajemnicą, że od kilku lat praca zdalna zyskuje na popularności. Jaki jest tego powód oraz co o pracy zdalnej myślą ludzie z różnych branż, dowiesz się czytając artykuł do końca.
Nie taki home office straszny, jak go malują
Rozwój pandemii okazał się punktem zapalnym rozwoju wielu firm. Niecodzienne warunki sprawiły, że nawet najbardziej oporne przedsiębiorstwa postawiły krok w stronę technologii. I to jaki! Szybko okazało się, że home office to nic innego, jak komfort. Praca z kawiarni? Nie ma problemu. Podróże? Nic prostszego! Brak stresu i elastyczny harmonogram sprawiają, że pracownikom łatwiej jest zaprzyjaźnić się z własną posadą.
W branży IT taka praca to standard. Gdy chcę wyjechać, nie ma problemu, żebym pracował zdalnie. Kluczowa jest tutaj efektywność. Jeśli mamy do tego warunki, praca z domu może przynosić większe efekty, niż praca w biurze. Dla mnie to oszczędność czasu i pieniędzy.
Szymon, programista w firmie IT
Praca zdalna wiąże się nie tylko z minimalizacją kosztów, ale też maksymalizacją zysków. Podczas gdy wydatki – takie jak opłacenie biura i sprzętu – odchodzą w niepamięć, specjaliści z całego świata są na wyciągnięcie ręki. To szansa na rozwój firmy i sukces zawodowy osób z małych miasteczek.
Dla mojej firmy to ogromny plus – możemy zatrudnić więcej ludzi, niż zmieściłoby biuro. Mamy elastyczny czas pracy i przy tym generujemy koszty. Sądzę, że po pandemii wielu z nas pozostanie przy pracy zdalnej.
Kasia, konsultantka telefoniczna
Ciemna strona pracy zdalnej
Jak się okazuje, dla niektórych osób domowe zacisze może nie być najlepszym miejscem do pracy. Według badań CBOS aż 11% Polaków cierpi z powodu pracoholizmu. Zaburzenia psychiczne są jednym z powodów, dla których praca zdalna wciąż nie stała się standardem w wielu przedsiębiorstwach. Codzienna samotność, zwłaszcza wśród singli i osób bezdzietnych, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zajęcia w formie zdalnej zdecydowanie są krokiem w stronę postępu technologicznego, jednak dla mnie, jako osoby towarzyskiej i lubiącej spotkania z ludźmi, to właśnie brak kontaktu stanowi największe wyzwanie.
Izabela, studentka dziennikarstwa
Nie ulega wątpliwości, że nie każdy zawód może pozwolić sobie na home office. O ile w przypadku sprzedaży bezpośredni kontakt nie jest konieczny, tak kształcenie najmłodszych może okazać się problemem. Efekty tego przymusu odbiją się na przyszłych pokoleniach.
Nadużywanie elektroniki szkodzi zdrowiu psychicznemu dzieci. Tego typu działania mogą stale zaburzyć ich rozwój psychospołeczny, co w późniejszym czasie skutkuje aspołecznością i brakiem umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
Paulina, nauczycielka przedszkolna
Zło nigdy nie śpi – praca zdalna a hakerzy
Praca w warunkach domowych wiąże się z intensywnym użytkowaniem urządzeń elektronicznych. Sprzęt firmowy gromadzi mnóstwo danych każdego klienta. To właśnie jego zaufanie jest dla przedsiębiorcy najwyższą wartością. Dlatego tak ważne jest, by za wszelką cenę chronić te informacje przed atakami hakerów. G DATA Software to niemiecka firma, cechująca się niemiecką jakością. To właśnie ten kraj szczyci się najsurowszymi w Europie przepisami o ochronie danych osobowych.
Codziennie otrzymuję powiadomienia zwracające uwagę na bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Moja uczelnia wykupuje specjalne oprogramowania dla wszystkich swoich studentów. Tutaj nacisk kładziony na bezpieczeństwo jest ogromny, dlatego niemiecka jakość zabezpieczeń to najwyższa jakość.
Livia, studentka niemieckiego uniwersytetu
G DATA Business to linia programów antywirusowych, opracowanych specjalnie na potrzeby firm. Niezawodnie chronią przed atakami hakerów i kradzieżą danych. G DATA Business jest gwarancją zaufania klientów.
50 twarzy home office – ile firm, tyle rozwiązań
Możliwość pracy zdalnej to nie tylko wygoda, ale też sygnał, że firma się rozwija i idzie z duchem czasu. Tego typu rozwiązania przyciągają nowych pracowników. Wielu z nich w rzeczywistości nie potrzebuje swojego miejsca w biurze. W przypadku innych zawodów warto najpierw spróbować systemu hybrydowego. Balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym to podstawa efektywnej pracy. Niezależnie od jej trybu, najważniejsze jest zaufanie klientów. Zapewnij im najlepszą ochronę z antywirusem G DATA Business.
[…] Jeśli ciekawi cię temat home office, koniecznie przeczytaj ten artykuł. […]
[…] nie tylko pośród ludzi. Kiedy my musieliśmy przyzwyczaić się do nowych warunków życia na home office, hakerzy tylko zacierali ręce. Dziś jesteśmy o krok przed nimi – oto 5 sposobów na […]
[…] przydatne dla osób, które nie lubią tracić czasu w kolejkach. Również dziś, w czasie pandemii koronawirusa, załatwianie spraw urzędowych przez Internet wydaje się idealnym rozwiązaniem. Oto kilka spraw, […]
[…] zagrożeń biznesu plasują się cyberzagrożenia. Nic w tym dziwnego – zwłaszcza w czasie pracy zdalnej sprzęt pracowników jest szczególnie narażony na ataki hakerów. Tylko w ciągu jednego […]
[…] nie przestają rekrutować – zdalnie! Nowi pracownicy muszą dziś odnaleźć się w realiach home office. I choć czasy są niepewne, jedno śmiało można stwierdzić – zmiana pracy podczas […]
[…] Powołanie CBZC wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. Według najnowszych doniesień pracę w biurze policji znajdzie ok. 1800 osób. Kandydaci muszą wyróżniać się wiedzą i umiejętnościami informatycznymi, w tym znajomością języka technicznego. Zwolnieni są natomiast z testów sprawności fizycznej. Stanowisko eksperta ds. cyberbezpieczeństwa znalazło na 1. miejscu naszej listy TOP 10 zawodów po pandemii koronawirusa. Jego zaletą jest fakt, że zarówno praca, jak i onboarding mogą odbywać się w na odległość. […]