Para zakładająca profil zaufany

Długie, ciągnące się kolejki – pewnie szczerze ich nienawidzisz. A gdyby tak móc wszystko załatwić od ręki? Szybkie załatwianie spraw urzędowych (i nie tylko) jest możliwe dzięki profilowi zaufanemu. Bez wychodzenia z domu! Dowiedz się, jak szybko rozprawić się ze żmudną biurokracją!

Profil zaufany – co to jest?

Profil zaufany jest sprytnym narzędziem, które pozwala Ci potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Każdy z nas ma prawo do założenia jednego profilu zaufanego. Co za tym idzie, podpis złożony w ramach profilu zaufanego jest równie wiążący, jak ten odręczny. Za sprawą profilu zaufanego możesz szybko kontaktować się z urzędami i innymi organami administracji. Tam już tylko kilka kliknięć dzieli Cię od wysyłania wniosków, skarg, odwołań i wielu innych funkcji – bez wychodzenia z domu.

Profil zaufany – co z nim załatwisz?

Posiadanie profilu zaufanego jest szczególnie przydatne dla osób, które nie lubią tracić czasu w kolejkach. Również dziś, w czasie pandemii koronawirusa, załatwianie spraw urzędowych przez Internet wydaje się idealnym rozwiązaniem. Oto kilka spraw, które szybko załatwisz z profilem zaufanym:

  • Złożysz wniosek o dowód osobisty oraz sprawdzisz, na jakim jest etapie realizacji
  • Zgłosisz urodzenie dziecka do urzędu stanu cywilnego
  • Założysz, zawiesisz lub wznowisz swoją firmę
  • Zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), gdzie zyskasz dostęp do swoich wizyt lekarskich i recept online
  • Sprawdzisz swoje punkty karne
  • Złożysz wniosek o świadczenie 500+

… i zrobisz wiele, wiele innych czynności, które wymagają potwierdzenia tożsamości lub złożenia osobistego podpisu. Będą to na przykład różnego rodzaju wnioski, odwołania, a nawet deklaracje podatkowe. W sumie za sprawą profilu zaufanego załatwisz około 200 spraw, a ta liczba ciągle rośnie!

Jak założyć profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego to nic trudnego! Wystarczy zalogować się na stronie za pośrednictwem konta bankowego. Ten sposób jest w pełni bezpieczny, ponieważ jesteś jedynym dysponentem swojego konta w banku i nie masz możliwości oszukania systemu. Jeśli jednak Twój bank nie znajduje się na odpowiedniej liście, możesz złożyć wniosek o założenie profilu zaufanego i osobiście potwierdzić swoją tożsamość w jednym z ponad 2 tysięcy punktów. 

Profil zaufany a bezpieczeństwo

Profil zaufany jest wyjątkowo bezpiecznym narzędziem internetowym. Chwila nieuwagi w Internecie może jednak doprowadzić do tragedii. Hakerzy wykorzystają każdą okazję, by złowić swoją ofiarę. Mając to na uwadze, nigdy nie ufaj bezgranicznie korespondencji mailowej- zwłaszcza, gdy wymaga od Ciebie podania danych poufnych lub kliknięcia w link (dowiedz się więcej o phishingu).  Korzystając z profilu zaufanego zawsze sprawdzaj też, czy połączenie jest szyfrowane – zabezpieczone zieloną kłódką przy adresie strony. Dodatkowo, dla pełni bezpieczeństwa zapewnij swojemu urządzeniu program antywirusowy G DATA AntiVirus. Dzięki niemu zyskasz kompleksową ochronę przed spamem i phishingiem, a moduł BankGuard stanie na straży Twoich kont bankowych.

Profil zaufany – czy warto?

Odpowiedź nasuwa się sama – warto. Dzięki profilowi zaufanemu załatwisz wszystkie sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, bez czekania w kolejce i bez zbędnego stresu. Dodatkowo założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje! Jeśli jeszcze go nie masz, załóż konto na stronie gov.pl.

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] nowoczesnej technologii osoby zaszczepione nie muszą przejmować się ograniczeniami w te wakacje. Profil Zaufany umożliwia obywatelom Polski pobranie indywidualnego kodu QR, świadczącego o przyjęciu pełnej […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy