Główny analityk zagrożeń mobilnych G DATA Alexander Burris ocenia decyzję Google o wstrzymaniu aktualizacji systemu mobilnego Android dla użytkowników urządzeń Huawei. Wiążę się to z pewnymi zagrożeniami dla właścicieli smartfonów od producenta z państwa środka.

Chiński dostawca urządzeń i rozwiązań sieciowych może niedługo stracić możliwość aktualizacji systemu Android na swoich urządzeniach. Google ogłosiło swoją decyzję po tym jak administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła sankcje na koncern Huawei. Nadal nie jest jasne jaki wpływ na chińskiego producenta będzie miał ten zakaz, jednak jedno jest pewne, konsekwencje będą odczuwalne dla klientów tej marki.
Google udostępnia informacje o ważnych aktualizacjach systemu operacyjnego oraz o krytycznych lukach bezpieczeństwa wszystkim swoim partnerom sprzętowym, aby mogli odpowiednio zareagować i zabezpieczyć swoich klientów. W przyszłości Huwaei zostanie pozbawiony dostępu do tych informacji. Jednakże popularny producent smartfonów w przyszłości wciąż będzie miał dostęp do danych i informacji zebranych w Android Open Source Project (AOSP). Przedstawiciel Google potwierdził taką informacje w amerykańskim portalu informacyjnym The Verge.

 

„Temat aktualizacji Androida jest niepewny”

„Od tej pory użytkownicy urządzeń od Huawei z pewnością otrzymają aktualizacje zabezpieczeń i samych funkcji systemu później niż jak to maiło miejsce do tej pory.” – mówi Alexander Burris, G DATA Lead Mobile Reasercher. „To nie jest dobra informacja dla klientów Huawei. Choć dla wielu urządzeń i producentów na rynku sprawa aktualizacji samego Androida i tak nie jest pewna. Google stara się pominąć producentów urządzeń i dystrybuować aktualizacje z wykorzystaniem własnych kanałów, ale wysiłki te są dalekie od pełnego sukcesu.”

 

To nie koniec przykrych niespodzianek. Huawei straci dostęp do ważnej usługi jaką jest sklep Google Play. Obejmie to wszystkie smartfony sprzedawana poza Chinami. Użytkownicy zostaną pozostawieni sami sobie i będą musieli szukać alternatyw na własna rękę. Ryzyko zainfekowania urządzeń poszybuję w górę, ponieważ sam sklep Google nie jest wolny od złośliwego kodu, a nieautoryzowane sklepy z aplikacjami prezentują zdecydowanie niższy poziom bezpieczeństwa.

 

Huawei zareagowało na doniesienia własnym oświadczeniem. Dowiadujemy się z niego, że firma obiecuje zapewnić dostęp do aktualizacji zabezpieczeń dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei i Honor. Jednak nie ma tam mowy o aktualizacjach wersji mobilnego systemu operacyjnego.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Mobile