Sezamie otwórz się – i tyle? Zaledwie trzy słowa, żeby dostać się do kryjówki z bogactwem. Nic więc dziwnego, że Ali Baba z łatwością zapamiętał zaklęcie i dostał się do skarbca rozbójników. Nie pochwalamy tutaj oczywiście postępowania rozbójników, ale jeżeli chcieli zachować swoje łupy, mogli postarać się o lepsze hasło.

 

Już wieki temu…

Pozostając w klimacie skarbców, grobowców, krypt, od zawsze używano sposobów na utrudnienie dotarcia do nich. Jednak czy widzieliście, żeby któraś z zagadek rozwiązywanych przez Indiana Jones, była prosta do odgadnięcia lub żeby Larze Croft od razu udało się dostać do ukrytych komnat? Wszystko dlatego, że starożytni mieli dobre zabezpieczenia, chroniące to, co było dla nich ważne. Nie bądźmy gorsi. Obecnie nie potrzebujemy śmiercionośnych utrudnień i zabezpieczeń, a jedynie silnego hasła. Nikt też w XXI wieku nie zabezpiecza raczej swojego komputera wiekowym artefaktem, który i tak na niewiele by się zdał, jeżeli urządzenie podłączone jest do internetu. Jak działa to w dzisiejszych czasach? Podstawą zabezpieczenia swoich danych, dostępu do różnego rodzaju kont, jest silne hasło.

Silne, czyli jakie?

O haśle zazwyczaj mówi się, że powinno być silne czy też mocne. Silne hasło – czyli takie, które skutecznie broni dostępu do konta/urządzenia. W rzeczywistości jest to kod zabezpieczający nasze dane, pliki, informacje prywatne przed dostaniem się w niepowołane ręce. To, czy hasło jest dobre, czyli trudne do odgadnięcia, jest zależne od poziomu jego skomplikowania. Zabezpieczenie typu imię+data urodzenia, nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Prawda jest taka, że im hasło jest trudniejsze, bardziej zawiłe, tym większą mamy pewność, że nie zostanie ono odgadnięte.

Brak pomysłu

Zacznijmy od tego, co powinno zawierać dobre hasło. Zaleca się, żeby był to ciąg wielkich/małych liter, cyfr i znaków specjalnych (jeżeli są dopuszczalne) – nie chodzi jednak o proste rozwiązanie jak: Ania.1985. Mówimy tutaj o ciągu przypadkowych kombinacji – które tak naprawdę, tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przypadkowe. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem skomplikowanego hasła jak np. nA15*b1.6 podpowiadamy jak łatwo kojarzyć poszczególne elementy hasła. Dobrym sposobem jest zbudować sobie zdanie i stworzyć hasło na jego podstawie. Posłużmy się tutaj naszym powyższym, trudnym ciągiem:

n – niebieskie
A- Audi
15 – rok produkcji 2015
*
b – benzyna
1.6 – pojemność silnika 1.6

W ten sposób, można tworzyć nieskończoną liczbę nie tak trudnych do zapamiętania haseł. Pamiętajmy także, że im zabezpieczenie jest dłuższe, tym lepiej. Oczywiście idealną sytuacją jest, kiedy pamiętamy o zmianie hasła raz w miesiącu.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o prawidłowych zabezpieczeniach, w tym także hasłach, śledźcie akcję #klikajbezpiecznie. Kampania powstała po to, aby promować bezpieczne korzystanie z Internetu. Kierowana jest do uczniów szkół podstawowych i rodziców. Dodatkowo akcji towarzyszą warsztaty/lekcje tematyczne oraz konkurs dla dzieci i szkół.

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

  1. […] Do każdego konta wymyśl nowe silne hasło, składające się z szeregu liter, cyfr i znaków. Jakie powinno być dobre hasło? […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy