Choć nie chcemy im ufać, głęboko zakorzeniły się w naszej kulturze. Stereotypy, zwłaszcza te krzywdzące, często nijak mają się do rzeczywistości. Ufanie stereotypom w sieci może jednak realnie Cię skrzywdzić. Jak się przed nimi bronić? Poznaj listę stereotypów, którym na pewno nie chcesz wierzyć.
Groźne stereotypy w sieci
Ostatnio na naszym blogu pojawił się już motyw fatalnego doradcy w sieci. Idąc tym tropem, dziś przedstawiamy Ci listę najgroźniejszych internetowych stereotypów. Dobrze radzimy – nawet nie próbuj im ufać.
STEREOTYP 1: Mam Maca, więc nie muszę bać się wirusów.
Płacę, to wymagam – to podejście, które może towarzyszyć posiadaczom sprzętu Apple. W rzeczywistości jednak hakerów nie obchodzi to, z jak drogich urządzeń korzystasz. Interesuje ich natomiast suma na Twoim koncie. W systemie operacyjnym macOS luki pojawiają się równie często, jak w Windowsie. Urządzenia z systemem Microsoft Windows są jednak powszechniejsze, dlatego ataków na nie jest więcej. Rada na wirusy – jeśli chcesz w pełni chronić swojego Maca, zainwestuj w dedykowany program antywirusowy G DATA AntiVirus Mac.
STEREOTYP 2: Darmowe antywirusy są równie dobre, co płatne.
Antywirus za darmo to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w przeglądarce. Nic w tym dziwnego, w końcu kto chciałby przepłacać? W rzeczywistości jednak darmowe antywirusy nie zawsze dotrzymują kroku ich płatnym odpowiednikom. Zazwyczaj są to programy, które oferują jedynie podstawową ochronę przed wirusami, lub informują o zagrożeniu, ale nie zwalczają go. Płatne pakiety, takie jak G DATA Total Security, zapewniają szereg dodatkowych funkcji zabezpieczających, np. menedżera haseł, automatyczne kopie zapasowe, szyfrowanie plików i technologię BankGuard. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!
STEREOTYP 3: Jestem rozważny, więc nie potrzebuję dodatkowej ochrony.
O problemie trzymania głowy na karku pisaliśmy już w poprzednim artykule. Pomimo rozwagi, internauci wciąż padają ofiarami hakerów. Dzieje się tak za sprawą socjotechnik chętnie wykorzystywanych przez oszustów. Hakerzy najczęściej wcielają się w role zaufanych instytucji – banków, dostawców prądu, czy nawet biur podróży. Znając Twoje dane i słabości, potrafią skutecznie wyłudzić pieniądze. Dobrze radzimy – sprawdź, jak nie paść ofiarą phishingu oraz zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu z antywirusami G DATA.
STEREOTYP 4: Zagrożenia w Internecie czyhają wyłącznie na dzieci.
Dzieci bywają naiwne. Nie dziwi więc przekonanie, że to one najczęściej padają ofiarami oszustów. Nie bez powodu tyle słyszy się o nielegalnej pornografii i pedofilach w sieci. Smutną prawdą jest jednak, że dorośli równie często ulegają fałszywym osobowościom. Zwłaszcza w dobie aplikacji randkowych zjawisko catfishingu stało się szczególnie popularne. Z tego artykułu dowiesz się o nim więcej. A jeśli boisz się o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci, zainstaluj mu program antywirusowy G DATA Internet Security z wbudowanym modułem kontroli rodzicielskiej.
STEREOTYP 5: Internet to całe zło tego świata.
Nie da się ukryć, że żyjemy dziś w świecie pełnym technologii. Mimo to wciąż znajduje się wielu przeciwników Internetu. Zwłaszcza seniorom trudno jest odnaleźć się w nowej sytuacji (choć wielu z nich próbuje, sprawdź!). I choć Internet na co dzień ułatwia nam życie, każdego dnia niesie też nowe zagrożenia. O czym warto pamiętać, to że Internet jest jedynie narzędziem. To, w jaki sposób je wykorzystamy, zależy tylko od nas samych.
Rada na wirusy – najlepszy antywirus
W G DATA dobrze radzimy – postaw na sprawdzonych doradców. Niezależnie od producenta, chroń swój komputer z najwyższą starannością. G DATA Antivirus Mac szybko i skutecznie uwolni Twój sprzęt od wirusów, a G DATA Mobile Security iOS zaopiekuje się Twoim smartfonem. Nie słuchaj fatalnych doradców!
Sprawdź na: radanawirusy.pl
[…] niewielkiej sumy pieniędzy. Głowa na karku to za mało, by się bronić (o czym pisaliśmy już tutaj). Wujek informatyk od święta dba o Twój sprzęt? To świetnie! Pamiętaj jednak, że do […]