Płatność online

Nie da się wiedzieć wszystkiego o oszustwach internetowych. Cyberprzestępcy każdego dnia wymyślają nowe sposoby na to, aby okraść kogoś z cennych danych. Dlatego też koniecznie poznaj podstawowe triki oszustów internetowych i naucz się je rozpoznawać. Bardziej skomplikowane ataki pozostaw swojemu oprogramowaniu antywirusowemu. Jakie są najczęstsze świąteczne oszustwa w internecie? Poznaj je i poinformuj o nich swoich bliskich!

Oszustwa w internecie

W internecie jest wiele osób, które chcą przejąć Twoje dane, oszukać Cię i wzbogacić się na tym. Codziennie wykorzystują nowe techniki, a coraz więcej osób, które myślały, że nie dadzą się na nie nabrać, pada ofiarami takich trików. Oszustwa w internecie potrafią być bardzo niebezpieczne. Dlatego warto się przed nimi bronić w odpowiedni sposób. Podstawą jest oprogramowanie antywirusowe. Powinno być dostosowane do wymagań konkretnego użytkownika. Pamiętaj, że korzystanie z darmowych systemów do bezpieczeństwa da minimalną ochronę i nie będzie wystarczająco dobre. Jakie oszustwa w internecie są najpopularniejsze?

Ataki phishingowe

Phishing to podszywanie się pod kogoś innego w sieci. Zapewne znasz część metod stosowanych przez cyberprzestępców, którzy korzystają z phishingu. Na czym dokładnie polega ten sposób? Przestępcy internetowi wykorzystują wiadomości SMS oraz email. Poprzez nie próbują wpłynąć na zachowanie konkretnego użytkownika. Tworzą wiadomości w taki sposób, aby łudząco przypominały operatora sieci komórkowej, firmę kurierską, urzędy miasta, czy banki albo znajomych. Osoby, które nie uważają i nie zweryfikują dokładnie maila albo wiadomości, często tracą hasła bankowe, duże ilości pieniędzy albo ważne dane. Jakie są najpopularniejsze metody phishingowe?

Jednym z modnych ostatnio sposobów jest metoda na BLIK. BLIK to szybkie i bezpieczne płatności bankowe, można w ten sposób także wybierać gotówkę z bankomatu. Wystarczy podać kod z aplikacji bankowej i potwierdzić dokonanie operacji. Każdy kod jest indywidualny i można go wykorzystać przez określony okres czasu. Oszuści zaczęli wykorzystywać popularne serwisy społecznościowe. Włamują się na konta różnych osób i proszą o pożyczkę najbliższe osoby z listy znajomych. Proszą o kod BLIK, ponieważ akurat znajdują się pod bankomatem. Część osób nie weryfikuje tożsamości osoby, z którą piszą i niestety traci w ten sposób mnóstwo pieniędzy. Często wiadomości phishingowe to także maile, które wyglądają jak prawdziwe wiadomości od operatorów komórkowych. Czasem posiadają załączniki, które są zainfekowane i instalują szkodliwe oprogramowanie od razu po pobraniu. Niekiedy wyłudzają dane, na przykład proszą o wypełnienie wniosku, na którym należy podać wystarczającą ilość danych do tego, aby dokonać włamania na konto bankowe czy wzięcia pożyczki online na oszukaną osobę.  W okresie świątecznym bardzo często pojawiają się wiadomości phishingowe z prośbą o BLIK z powodu chęci pożyczki pieniędzy na prezenty. Możesz też dostawać maile od operatorów komórkowych czy banku i innych zaufanych Ci instytucji o tym, że wygrałeś premię na święta albo w konkursie wytypowali Cię na zwycięzcę, który może spełnić swoje marzenia świąteczne. Musisz tylko wypełnić dokument z danymi… Warto szczególnie uważać na wiadomości phishingowe w czasie świąt, ponieważ stają się one bardziej nasilone. Najczęściej takie maile kierują użytkownika na fałszywe strony do złudzenie przypominające oficjalne www banków, firm logistycznych. Warto zatem weryfikować adres internetowy.

Fałszywe wiadomości z potwierdzeniem

Obecnie jedną z najpopularniejszych metod oszustów są fałszywe wiadomości z potwierdzeniem. To maile albo smsy dotyczące potwierdzenia różnych operacji. Możesz się spotkać na przykład z osobami, które podszywają się pod PayU i w załączniku dodają plik o tytule „potwierdzenie transakcji”. Oszuści próbują naśladować najbardziej zaufane firmy oraz instytucje, na przykład banki. Nie tylko grafika wiadomości jest łudząco podobna, ale tez mail, z którego przesyłane są wiadomości. Coraz częściej można spotkać się także z wiadomościami SMS od firm kurierskich, które informują o wstrzymaniu wysyłki, ponieważ ciężar paczki przekracza normę. W takiej wiadomości najczęściej znajduje się link do bezpośredniej wpłaty. Niekiedy rzeczywiście przekieruje Cię on na stronę płatności – 1000 oszukanych osób razy 5 zł to już ładna suma. Jednak najczęściej odnośnik będzie zmuszał do pobrania aplikacji, często będzie ona udawała prawdziwą aplikację firmy kurierskiej. Po jej zainstalowaniu na telefonie rozgaszcza się szkodliwe oprogramowanie. Wiadomości dotyczące przesyłek będą nie tylko o wiele bardziej popularne w okresie świątecznym, okażą się też skuteczniejsze, ponieważ wiele osób zamawia teraz prezenty online.

Jak się chronić?

Odnośniki phishingowe oraz fałszywe wiadomości z potwierdzeniem to najpopularniejsze obecnie metody oszustw internetowych. Jednak jest ich o wiele więcej. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed technikami cyberprzestępców? Przede wszystkim warto na bieżąco z nowymi metodami. Możesz w tym celu śledzić blogi i serwisy, które podejmują tematy oszustw internetowych. Nie rezygnuj jednak z oprogramowania antywirusowego. Solidne płatne systemy pozwalają na skuteczną ochronę, na przykład filtrują maile albo wysyłają Ci powiadomienia z popularnymi oszustwami w danym czasie. Jeśli nie wiesz czy  wiadomość od znajomego na popularnym serwisie społecznościowym jest prawdziwa, czy czasem nie jest oszustwem, to koniecznie to zweryfikuj. Zadzwoń do swojego przyjaciela i zapytaj czy rzeczywiście potrzebuje pieniędzy. Jeśli okaże się, że padł ofiarą przestępców, którzy włamali się na jego konto, to koniecznie zgłoście tę sprawę. W przypadku maili z banku, od operatora komórkowego czy innego zaufanego Ci miejsca, także możesz zweryfikować wszystko telefonicznie. Zdecydowanie lepiej jest weryfikować każdego maila bezpośrednio u prawdziwej firmy, niż utracić dane czy pieniądze. Nigdy nie pobieraj plików z maila czy wiadomości SMS przed przeskanowaniem ich przez antywirusa. Zawsze warto być czujnym!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy