Czy i jak blokować internet?

Ostatnimi czasy eksperci amerykańscy zaproponowali kilka sposobów, jak „zablokować” Internet przed dziećmi. Badania wykazały, że obecnie dzieci w zbyt łatwy sposób mogą uzyskać dostęp do części Internetu, które są niebezpieczne lub po prostu nieodpowiednie dla nich. Pomysły te opierają się na przykład na użyciu numerów kart kredytowych do logowania, czy też międzynarodowego numeru „pass Internet” zamiast wpisywania jedynie daty urodzenia.

Nikt nie bierze odpowiedzialności za skuteczną weryfikację wieku dzieci. Niektórzy twierdzą, iż jest to wina słabych regulacji prawnych. Inni zaś, że to odpowiedzialność rodziców i właścicieli mediów społecznościowych. Brak możliwości jednoznacznego zdefiniowania osób i instytucji, które powinny się zajmować tą sprawą wymaga szerokiego podejścia do tematu.

W ostatnich badaniach wskazano też na potrzebę zwiększenia kar nakładanych na rodziców, którzy nie interesują się tym, co dzieci robią w Internecie. Niedawne badanie Consumer Reports pokazało, że 7,5 milionów dzieci tylko za pomocą Facebook, narusza ograniczenia wiekowe dostępu do niewłaściwych dla nich treści – w większości przypadków, rodzice pomagali dziecku utworzyć to konto.

Kolejne badanie przeprowadzone na grupie 1000 dorosłych pokazało, że rodzice udostępniają swoim dzieciom dostęp do portali społecznościowych, pomimo częstokroć panujących tam ograniczeń wiekowych dla osób poniżej 13 roku życia. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Dorian Lewis, międzynarodowy specjalista ds. marketingu, mówi, że zauważył, jak jego syn będący w wieku szkolnym zaczął zachowywać się dziwnie. Po spędzeniu czasu na MySpace.com, stał się wzburzony i jednocześnie przygnębiony. Po zbadaniu sprawy okazało się, iż jego społecznościowi „przyjaciele” wyśmiewali się z niego i nakłaniali do popełnienia samobójstwa. „Jego samoocena spadła i miał obsesję na punkcie tego, co inni mówili o nim”. Chłopiec targnął się na swoje życie, ale na szczęście matka znalazła go w porę i odwiozła do szpitala.

Kup79,95 PLNG DATA INTERNET SECURITY FOR ANDROID

Czy słysząc o takich sytuacjach możemy powiedzieć, że istnieją wystarczające zabezpieczenia w sieci?
Częściowym rozwiązaniem są zabezpieczenia technologiczne i rodzice mają możliwość samodzielnie zastosować całą grupę narzędzi do zabezpieczeń. Niestety wiele dostępnych narzędzi jest skomplikowanych i trudnych w utrzymywaniu i monitorowaniu, co zniechęca zapracowanych rodziców.

Mówi się, że jednym prostym krokiem dla skutecznej profilaktyki jest przeniesienie komputera w obszarze poza sypialnią dziecka (sypialnia czy pokój dziecka są miejscem, gdzie jest mu najłatwiej przeglądać niebezpieczne treści).

Eksperci ds. bezpieczeństwa zgadzają się, że najważniejsze jest to, aby zwiększać liczbę: rozsądnych i inteligentnych rodziców, poprawić edukację w tym temacie, co pozwoli na skuteczniejsze radzenie sobie z cyber-atakami, wirusami i innymi zagrożeniami jakie niesie za sobą Internet.
Nie jestem zwolennikiem samodzielnego zarządzania Internetem, jednak w tym samym czasie, przepisy są często po prostu trudne do wyegzekwowania. Każdy „open WEB” często tworzy zbyt wiele warstw anonimowości, które umożliwiają przestępcom bezkarną działalność. Oprogramowanie nie może chronić ludzi przed samymi sobą.

Nie ma doskonałego narzędzia ochrony! „Wciąż istnieją ludzie, klikający na Viagra spam w wiadomościach e-mail.

Kup98,97 PLNG DATA INTERNET SECURITY

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy