Technologiczne prezenty dla dzieci, obecnie nie są już niczym nowym. Rodzice i bliscy sięgają po smartfony, tablety, smartwatche, laptopy, by spełnić oczekiwania najmłodszych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie ich w kwestii zabezpieczenia sprzętu używanego przez dzieci. Odpowiedzialność nie może i nie kończy się na zakupieniu i wręczeniu prezentu. O bezpieczeństwie technologicznych podarunków poniżej.


Mnóstwo okazji

Momentów w życiu dziecka, kiedy dostaje prezent, jest znacznie więcej niż kiedyś. Dawniej były to głównie urodziny, komunia i niekiedy gwiazdka. Teraz gdy standardy życia w naszym kraju są znacznie wyższe, wzrastają zarobki (według Global Wealth Report 2017 Polska była krajem, w którym nastąpił największy wzrost wzbogacenia), co przekłada się na to, że dzieci dostają więcej prezentów. Z jakich okazji? Oprócz wymienionych wyżej uroczystości są to także: zajączek, mikołajki, rozpoczęcie/zakończenie szkoły, wypadający ząb, czy choćby miniony — Dzień Dziecka.

Drogie i nowoczesne

Choć era na kupowanie quada prawdopodobnie już minęła, nikt nie ma złudzeń, że prezenty dla dzieci nie należą do najtańszych. W świecie zdominowanym przez technologię, tego typu urządzenia stają się dla najmłodszych coraz atrakcyjniejsze. Dzieci dostają drogie, elektroniczne prezenty takie jak: smartfony, smartwatche, tablety, laptopy, konsole, aparaty, drony, samojeżdżące deskorolki i hulajnogi oraz wiele innych. Widać także trend na technologiczne gadżety edukacyjne — roboty do programowania, globusy, instrumenty.

Ale czy bezpieczne?

Wszystkie wymienione wyżej pomysły na upominki są dla dzieci niezwykle zachęcające, ale czy równie bezpieczne? Niestety, bez zapewnienia odpowiedniej ochrony elektroniczne podarunki w dziecięcych rękach mogą wyrządzić wiele szkód. Należy pamiętać, że najmłodsi pomimo doskonałej znajomości obsługi nowoczesnych urządzeń, mają znacznie mniejszą świadomość na temat zagrożeń z nimi związanych.

Temat mądrego korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych promuje obecnie G DATA — producent oprogramowania antywirusowego, przeprowadzając po raz drugi ogólnopolską akcję Klikaj Bezpiecznie, skierowaną do szkół podstawowych. Miała ona na celu edukację dzieci oraz rodziców, na temat internetowych zagrożeń, zasad netykiety oraz odpowiedzialnego korzystania z technologii.

Rola rodziców

Zapewnienie ochrony dzieciom jest powinnością rodziców, również na polu bezpiecznego korzystania z technologicznych prezentów. Oprócz zakupienia elektronicznego gadżetu dorośli powinni odpowiednio go skonfigurować, tak aby rzeczywiście mógł być dla dziecka pożyteczny i nie powodować niepotrzebnych szkód. W czasach kiedy technologii nie da się uniknąć, warto przynajmniej zagwarantować, by korzystanie z niej było jak najbardziej bezpieczne. Z pomocą przychodzi wyżej wspomniany producent antywirusów —  G DATA. Oferowane przez nich programy takie jak np. G DATA Internet Security w dwóch wersjach — desktopowej i mobilnej, skutecznie chronią i dziecko, i urządzenie.

Kiedy emocje po otrzymaniu prezentów z okazji Dnia Dziecka już opadły, rolą rodziców jest ich zabezpieczenie. Choć prawdopodobnie dzieci nie ucieszą się z oprogramowania antywirusowego, będzie ono rozsądnym dodatkiem do właściwego prezentu. W ten sposób można podarować swoim pociechom największy prezent, jakim jest ich bezpieczeństwo. Stąd też apel do rodziców: jeżeli wybieracie na prezent elektronikę, róbcie to z rozwagą i odpowiedzialnością za późniejsze korzystanie z niej.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy