Masz przeczucie, że nie zgasiłeś światła, wychodząc z domu. Sięgasz do kieszeni, jednak nie ma w niej kluczy. Chcesz zadzwonić do pracy i powiadomić szefa, że się spóźnisz, jednak telefonu też nie możesz znaleźć. Brzmi jak koszmar? Niestety to rzeczywistość wielu zapominalskich. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Choć większość Polaków potrafi podać ważne daty, czy rocznice wydarzeń historycznych, to niekoniecznie musi przekładać się to na życie codzienne. Według badań Ubera znajdujemy się na piątym miejscu najbardziej zapominalskich narodów wśród pasażerów z Europy. ”Wygrywają” z nami m.in. Brytyjczycy, Irlandczycy, Holendrzy i Francuzi. Na naszą niekorzyść świadczą także dane dotyczące pamiętania o terminowym płaceniu rachunków. W ostatnich latach aż 40% Polaków zapomniało o dokonaniu opłaty na czas. Większość z nas, na pewno wie, o czym zapomina najczęściej: telefon, klucze, dokumenty, otwarte okno, czy nawet…dziecko w supermarkecie. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia. Minimalistyczne lokalizatory, wbudowane technologie, designerskie czujniki to tylko, niektóre z nich. Oto nasze propozycje, czterech nowoczesnych technologicznych nowinek dla zapominalskich.

  • Lokalizator kluczy — prawdopodobnie każdy z nas przeżył kiedyś chwilowe przyspieszenie akcji bicia serca i niepokój, spowodowane problemem ze znalezieniem kluczy. Jednak, o ile klucze do tradycyjnych zamków drzwiowych nie stanowią problemu, jeżeli mowa o ich dorobieniu, o tyle te do samochodu to już niemałe zmartwienie. Koszt wykonania duplikatu to nawet kilkaset złotych. Z pomocą przychodzi tutaj gadżet technologiczny, jakim jest lokalizator kluczy. Najczęściej wygląda jak niepozorny brelok, lecz jego innowacyjność polega na inteligentnej funkcji łączenia się z urządzeniem mobilnym. Lokalizator uruchamiany z poziomu aplikacji wydaje dźwięk ułatwiający odnalezienie kluczy. Niektóre modele są wyposażone także w lokalizator GPS. Dzięki temu urządzeniu klucze już nigdy nie zgubią się całkiem same, zupełnie przez przypadek.
  • Śledzenie urządzeń mobilnych — tak samo, jak w przypadku kluczy, chwilowy skok adrenaliny odczuwamy wtedy, gdy nie możemy znaleźć swojego smartfona lub tabletu. W przypadku telefonów najprostszym wyjściem jest zadzwonienie pod swój numer z innego urządzenia i zlokalizowanie go na podstawie sygnału dzwonka. Co jednak zrobić, gdy telefon, nie znajduje się w pobliżu, jest wyciszony lub kiedy zgubą jest tablet? Technologiczną odpowiedzią na to pytanie, jest możliwość lokalizacji urządzenia mobilnego na podstawie sygnału GPS. Taką opcję sprawdzania aktualnego położenia smartfonu/tabletu opracowała firma G DATA (dostępna jest np. w G DATA Mobile Internet Security). Co istotne jest to po prostu jedna z funkcji oprogramowania antywirusowego, które zapewnia dodatkowo ochronę przed wirusami lub atakiem hakerów. Kilka kliknięć umożliwi zlokalizowanie zguby, a także zdalne wykasowanie ważnych danych, co z pewnością ograniczy nadmierny stres wielu zapominalskim.
  • Sprzęt smart home — ile razy, po wyjściu z domu zastanawiamy się, czy okno na pewno jest zamknięte, żelazko odłączone, a kurki od gazówki zakręcone? Urządzenia smart home, to doskonałe nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy nie zawsze pamiętają o sprawdzeniu tych kilku szczegółów. Obecnie posiadamy bardzo duży wybór sprzętu, a na rynku dostępne są alarmy, czujniki oraz kamery, przez które można upewnić się, że nasz dom i cały dobytek są bezpieczne.
  • Checklisty na smartfonach — listy z zadaniami tzw. to do lists, przypominajki, karteczki na lodówce, są wszystkim dobrze znane. Jednak teraz, kiedy smartfon towarzyszy nam niemal przez cały czas, znacznie łatwiej wszystkie obowiązki niecierpiące zwłoki przenieść właśnie do niego. Dostępnych jest wiele aplikacji, które w przejrzysty i prosty sposób pozwolą zaplanować zadania do wykonania, a także często dzięki powiadomieniom nie dadzą o nich zapomnieć.

Technologia wkroczyła w niemal wszystkie dziedziny naszego życia i jest wykorzystywana w codziennych zadaniach, pracy, podróży. Coraz częściej myśli się o niej jako o pomocniku, który ułatwia naszą codzienność. Stąd też przekonanie, że nowe rozwiązania są skomplikowane i trudne w użytkowaniu, powoli zaczyna przemijać. Jednak pomocnicy technologiczni, swoich użytkowników nie znajdują jedynie w zapominalskich lub pasjonatach nowych rozwiązań. Na tym właśnie polega główna idea udostępniania technologii — ma być ona dostępna dla wszystkich. Dlatego też warto skorzystać z istniejących możliwości i nie martwić się brakiem telefonu w kieszeni ani pozostawionym otwartym oknem.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy