TOP 10 zawodów IT

Pandemia koronawirusa zaskoczyła ludzi na całym świecie. Gdy dotarła również do Polski, nikt nie spodziewał się jej konsekwencji. Za sprawą ostatnich wydarzeń wielu ludzi straciło pracę i grunt pod nogami. Wiemy, że zmiana branży to niełatwa sprawa. W trosce o wszystkich dotkniętych pandemią przygotowaliśmy spis zawodów IT, które będą królowały w 2021 roku. 

Ranking zawodów IT po pandemii

Sars-Cov-2 przeszedł jak huragan po wszystkich dziedzinach życia. Niektóre firmy upadły, inne wciąż dzielnie walczą. W całym tym nieszczęściu to właśnie branża IT najlepiej radzi sobie z kryzysem. Poniżej przedstawiamy listę 10 najpopularniejszych zawodów.

  1.   Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

W ciągu ostatnich miesięcy cały świat stał się online. Zdalna praca, uczelnia i zakupy – to wszystko przyczynia się do szalonego wzrostu aktywności hakerów. Już w pierwszej połowie roku odnotowaliśmy znaczny wzrost liczby ataków na urządzenia mobilne. Wraz ze zwiększaniem się liczby cyberprzestępców, rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Specjalne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa z pewnością mogą otwierać wiele drzwi w różnych segmentach branży IT.

  1. Specjalista ds. chmury obliczeniowej

Praca z dala od biura zmusiła współpracowników do usprawnienia komunikacji. Niezależnie od wielkości firmy, każda potrzebuje sejfu dla ważnych dokumentów. Z pomocą przychodzi tu chmura obliczeniowa, przechowująca dane, pliki i aplikacje. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na chmurę w tym trudnym okresie wzrosło. Specjalista ds. chmury obliczeniowej ma za zadanie budować i dostarczać klientom usługi internetowe w zamian za stabilną posadę na rynku pracy. 

  1. Tester oprogramowania

Luki w oprogramowaniu mogą stać się zmorą każdego użytkownika komputera. W domu czy w pracy, najważniejsze jest bezpieczeństwo posiadaczy sprzętu. Testerzy czuwają nad jakością wypuszczanych produktów i szukają błędów w kodzie oprogramowania. Każdy potencjalny tester musi dobrze znać języki programowania, dlatego kurs jest w tym przypadku niezbędny do podjęcia pracy.

  1. Badacz danych

W dobie pandemii koronawirusa wszystko kręci się wokół danych i statystyk. Ze względu na zwiększoną aktywność online w tym trudnym czasie, szczególnie firmom zajmującym się analityką internetową zależy na badaniach. Dane są dziś towarem ekskluzywnym, wycenianym na ogromne sumy pieniędzy. Chociażby z tego względu badacz danych nie zazna nudy w pracy.

  1. Ekspert e-commerce

Buty, lodówki, gry komputerowe… Kupowanie jeszcze nigdy nie było łatwiejsze. Za sprawą dwóch kliknięć nabywamy towary z dowolnego miejsca na świecie. Dziś, gdy sklepy internetowe mamy na wyciągnięcie ręki, nic nas nie powstrzyma przed szałem zakupów. Handel internetowy stale rośnie w siłę i nic nie wskazuje, by miał się zatrzymać. Specjalista w tej dziedzinie będzie zbawieniem każdego e-sklepu.

  1. Programista Internet of Things (IoT)

Inteligentna lodówka czy ekspres do kawy to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Za sprawą szybkiego tempa życia i wszechobecnego Internetu tego typu sprzęt znajdzie swoje miejsce w każdym nowoczesnym wnętrzu. Który przedmiot jako następny stanie się smart? Wiedzą to tylko programiści IoT. To na nich w przyszłym roku bez wątpienia czeka ciepła posada. 

  1. Ekspert ds. blockchain

Szczególnie w czasie ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba zakupów internetowych. Nic więc dziwnego, że specjaliści chcą kontrolować transakcje za pośrednictwem sieci. Dziś takie informacje przydają się nie tylko firmom IT, ale też agencjom nieruchomości czy punktom opieki zdrowotnej. Eksperci ds. blockchain znajdą zatem pracę w wielu różnych branżach.

  1. Pracownik call center

Podczas przymusowej kwarantanny każda drobnostka staje się problemem na skalę światową. Porady i diagnozy, które normalnie zostałyby zaczerpnięte u źródła, teraz otrzymujemy telefonicznie. Dzieje się tak w przypadku większości firm, również tych najmniejszych. Jedno jest pewne – dziś teleporad szukają wszyscy, a pracownicy call center mają urwanie telefonów. 

  1. Specjalista ds. sztucznej inteligencji

Oglądając filmy z udziałem robotów, chyba każdy mały chłopiec marzył o jednym z nich. Rok 2021 stoi otworem przed pasjonatami tej sztuki. Mówi się, że sztuczna inteligencja jest przyszłością ludzkości a roboty niedługo przejmą obowiązki zwykłych pracowników. Jednak zanim to nastąpi, potrzeba sprawnych rąk do pracy. Specjaliści ds. sztucznej inteligencji z pewnością nie odczują skutków pandemii.

  1. Rekruter IT

Wszystkie wyżej wymienione osoby mają ze sobą coś wspólnego – ogromną wiedzę specjalistyczną. Jednak kto je zatrudni? No właśnie, rekruter IT! Będzie to osoba komunikatywna, przeprowadzająca rozmowy z kandydatami z całego świata. Fanatyk nowinek technologicznych, zawsze podążający za nowymi trendami. A tych w świecie IT nie brakuje.

Praca w IT pracą przyszłości

Każdego dnia nowe technologie coraz szybciej się rozwijają. Do ich aktualizowania potrzebne jest grono specjalistów, otwartych na nowości i edukację. I choć wiele firm upadło w czasie pandemii koronawirusa, branża IT wciąż dzielnie z nią walczy. Być może warto spróbować swoich sił w którymś z powyższych zawodów. Bo jak nie teraz, to kiedy? 

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy