Catfishing

W czasie pandemii poznawanie ludzi przez Internet stało się szczególnie modne. Korzystanie z portali randkowych to dla wielu szansa na znalezienie miłości. Ale czy na pewno prawdziwej? W Internecie nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Czym jest catfishing i jak się przed nim bronić, dowiesz się czytając artykuł do końca. 

Catfishing – co to jest?

Catfishing to nic innego, jak budowanie fałszywej osobowości w Internecie. Catfish podszywa się pod kogoś, kim nie jest. Używa cudzych zdjęć i wymyśla historię swojego życia. Podaje ofiarom nieprawdziwe informacje o swojej płci, imieniu i nazwisku, wieku czy zainteresowaniach. Z catfishingiem możesz spotkać się zazwyczaj w mediach społecznościowych i na portalach randkowych, których z dnia na dzień pojawia się w sieci coraz więcej. Nie jest to jednak reguła. Catfishing może rozpocząć się też “pomyłkowym” SMSem czy za sprawą wpisu na forum.

Dlaczego to takie groźne? Oprócz złamanego serca, ofierze catfishingu grozi kradzież danych i pieniędzy, a także szantaż ze strony catfisha. O budowaniu emocjonalnej więzi z ofiarą wspominaliśmy już w tym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o metodach i motywach catfishingu pisaliśmy już tutaj i tutaj.

Historia catfishingu

Pojęcie catfishingu zyskało szczególną sławę w 2010 roku, gdy Nev Schulman wypuścił na światło dzienne film dokumentalny Sum. Młody fotograf z Nowego Yorku sam padł ofiarą oszustwa, gdy okazało się, że miłość jego życia – utalentowana muzyczka i modelka – to w rzeczywistości 40-letnia kobieta. Oszustka zmyśliła nie tylko swój profil, ale na potrzebę kontaktów z Nevem wykreowała też całą rodzinę. Sława, jaką przyniósł dokument, pozwoliła Schulmanowi w 2012 roku poprowadzić własny program telewizyjny (Catfish, MTV). Od tego czasu producent nieprzerwanie pomaga w dociekaniu prawdy tysiącom ofiar catfishingu. 

Catfishing – jak się bronić?

Podstawą powodzenia każdego oszustwa jest wzbudzenie zaufania. Nie inaczej jest w przypadku catfishingu. Dlatego tak ważnym jest, by nie ufać bezgranicznie nowo poznanym osobom (o bezgranicznym zaufaniu pisaliśmy już tutaj). Z jednej strony profil bez żadnych zdjęć i informacji powinien wzbudzić Twoje podejrzenia. Z drugiej jednak nie warto ufać idealnym obrazkom. Zbyt atrakcyjne oferty, podobnie jak w przypadku pracy, od razu powinny zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie. Dodatkowo pamiętaj, aby nieznajomym nigdy nie podawać informacji o:

  • adresie zamieszkania
  • stanie i szczegółach kont bankowych
  • osobistych, w szczególności intymnych sprawach.

Catfishing a klasyczny phishing

Podobnie jak klasyczny phishing, catfishing może mieć na celu wyłudzenie Twoich pieniędzy. Z tego względu zachowaj wszystkie środki ostrożności – nie klikaj w linki od nowych znajomych, nie wypełniaj podejrzanych ankiet i nie rób żadnych przelewów bankowych! Jeśli decydujesz się na randkowanie online, koniecznie zabezpiecz swój sprzęt antywirusami G DATA. G DATA AntiVirus chroni komputery przed niebezpiecznymi ruchami, a antywirus w wersji mobilnej skanuje aplikacje pod kątem wirusów. Poczuj się bezpiecznie z prywatnym ochroniarzem G DATA!

Może Ci się spodobać

2 Komentarze

  1. […] Jeśli wciąż wierzysz, że zdrowy rozsądek i nie klikanie w przypadkowe linki uchroni Cię przed atakiem hakera, bardzo możesz się pomylić. W swoich działaniach hakerzy stosują szereg socjotechnik, przed którymi trudno jest się bronić nawet największym twardzielom. Dowód? Proszę bardzo! Spójrz, ilu ludzi nabrało się na ostatnią kampanię z użyciem OLX i WhatsAppa, a także przeczytaj, jak oszuści potrafią wykorzystać Twoje uczucia.  […]

  2. […] równie często ulegają fałszywym osobowościom. Zwłaszcza w dobie aplikacji randkowych zjawisko catfishingu stało się szczególnie popularne. Z tego artykułu dowiesz się o nim więcej. A jeśli boisz […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Rada na wirusy