Karta bankowa złapana na haczyk

Gdy świat obiegają coraz to nowsze informacje o próbach wyłudzenia w Internecie, myślisz sobie: to mnie nie dotyczy. Jeszcze nigdy nie padłeś ofiarą phishingu. Bo przecież jesteś ostrożny, dbasz o swoje konta, nie ujawniasz haseł. Ale czy na pewno? Bezgraniczne zaufanie w social mediach może skończyć się naruszeniem Twojej prywatności. Zobacz, jak sprytni potrafią być cyberprzestępcy. 

Media społecznościowe a wyłudzanie maili

Scrollowanie strony głównej Facebooka z pewnością stało się elementem Twojej codzienności. Nic w tym dziwnego – media społecznościowe każdego dnia dostarczają Ci świeżą porcję rozrywki – od grupki miłośników kotów po planer rajskich wakacji w Hiszpanii. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Z pozoru zwyczajna oferta domku letniskowego w jednej z takich grup raczej nie wzbudziłaby Twoich podejrzeń. Atrakcyjna cena, elegancki wystrój i co najważniejsze – zero zobowiązań. Wystarczy tylko podać swój adres mailowy, a pełna oferta najmu niebawem pojawi się w Twojej skrzynce. Brzmi kusząco? 

Od wyłudzenia do phishingu

No trudno, mleko się rozlało. Podanie adresu mailowego to chyba nie koniec świata. Gdy tylko otrzymasz podejrzanego maila, po prostu usuniesz go bez czytania. Dokładnie tak samo powinna postąpić każda ofiara internetowego oszustwa. Rzeczywistość bywa jednak inna – każdego dnia hakerzy pracują nad swoimi dziełami, doprowadzając je do perfekcji. Nie bez powodu phishing stał się jednym z najpopularniejszych ataków w sieci. Takie maile z wyglądu niczym nie różnią się od autentycznych wiadomości, a ofiara phishingu bez wahania połyka haczyk. 

Jak bronić się przed phishingiem

Maile phishingowe mają za zadanie nakłonić Cię do przekazania hakerom poufnych informacji i wyłudzenie pieniędzy. Jeśli nie chcesz stać się ofiarą phishingu, odczytując maile zawsze stosuj się do tych kilku wskazówek:

  • Uważaj na błędy – ortografia i interpunkcja nie są najlepszymi przyjaciółmi hakerów.
  • Unikaj linków – pod żadnym pozorem nie wolno Ci w nie klikać. Jeśli chcesz sprawdzić stronę, poszukaj jej w wyszukiwarce.
  • Ignoruj załączniki – to prawdopodobnie Twoja osobista puszka Pandory. Gdy tylko ją otworzysz, czeka Cię nieszczęście.
  • Nie podawaj danych – w szczególności swoich kont bankowych.
  • Sprawdzaj nadawcę – czy adres email nie wygląda podejrzanie? Czy oby na pewno został wysłany z domeny nadawcy, od którego oczekujesz wiadomości? Przykładem może być adres pi***[email protected] wykorzystywany w kampanii z fałszywymi wiadomościami od firmy kurierskiej DPD, który tylko na pierwszy rzut oka może przypominać oryginalny adres domeny firmy, pod którą podszyli się hakerzy.

Skuteczna walka z phishingiem

Jak się okazuje, w Internecie nikt nie jest bezpieczny. Co więcej, podając oszustowi swój adres mailowy w social mediach, ułatwiasz mu drogę do pozostałych danych z Twojego profilu. Doświadczony haker z łatwością odnajdzie Twój numer telefonu, a nawet informacje o członkach rodziny. Dlatego już dziś zapewnij sobie i swoim bliskim prywatną ochronę urządzeń. Program antywirusowy G DATA AntiVirus zapewni Ci profesjonalne moduły AntiPhishing i AntiSpam, pozostawiając Twoją skrzynkę mailową wolną od uporczywych wiadomości. 

Może Ci się spodobać

2 Komentarze

  1. […] jeszcze nie wiesz, czym jest phishing oraz jak możesz się przed nim bronić, warto szybko nadrobić zaległości. Schemat działania oszustów z OLX jest bardzo podobny do […]

  2. […] inaczej jest w Internecie. W świecie technologii wiele mówi się o wyłudzeniach i kradzieżach danych i pieniędzy. Okazuje się jednak, że hakerzy potrafią dokonać też wielu […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Porady