Polityka – nie wszyscy ją lubią, choć wszystkich dotyczy. Afery z udziałem polityków odbijają się szerokim echem na ludziach z całego świata. Nic w tym dziwnego – hakerzy czyhają na polityków równie często, jak na gwiazdy. Kto dał się nabrać podstępnym hakerom? Przypominamy najsłynniejsze ataki hakerów na polityków!
Politycy w sieci hakerów
Ataki na polityków zdarzają się wszędzie. Nie brakuje ich również na polskim podwórku. Oto lista najgłośniejszych cyberataków z udziałem polityków:
2021: Michał Dworczyk
Na platformie Telegram opublikowane zostały maile z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Korespondował z premierem, wicepremierem i rzecznikiem rządu. Wszyscy korzystali z niezabezpieczonych kont, tym samym narażając państwo na ryzyko. Maile dotyczyły m. in. uzbrojenia polskiej armii i planów zwiększenia poparcia dla partii rządzącej.
Podcast: Trendy z Sieci – Bezpieczny mail (Radio Kraków) z udziałem Łukasza Nowatkowskiego
2020: Anthony Fauci
Amerykański lekarz też padł ofiarą hakerów. W jednym z opublikowanych maili dr Fauci skrytykował noszenie maseczek. Stwierdził, że maseczki dostępne w aptekach nie chronią skutecznie przed wirusami, a noszenie ich w miejscach niskiego ryzyka nie jest konieczne. Opinia epidemiologa spotkała się z krytyką ludzi na całym świecie.
2018: siedziba Unii Afrykańskiej
Siedziba Unii Afrykańskiej, zasponsorowana i wybudowana przez Chińczyków, miała stać się celem chińskich ataków. Wskazały na to m. in. podsłuchy znalezione w biurkach i ścianach budynku. Zdaniem chińskiego ambasadora oskarżenia wymierzone w stronę Chin były fałszywe i niedorzeczne.
2016: Hillary Clinton
Również Hillary Clinton nie powstrzymała się przed korzystaniem z prywatnej skrzynki i serwerów. Przekazane do wiadomości publicznej maile zawierały informacje uznane zarówno jako tajne, jak i ściśle tajne. Naruszenie procedur bezpieczeństwa bez wątpienia wpłynęło na porażkę kandydatki Demokratów w wyborach prezydenckich.
2015: niemiecki parlament
Bundestag wielokrotnie stawał się celem hakerów. W czerwcu 2015 programy antywirusowe G DATA wykryły serię cyberataków, wymierzoną w sieć niemieckiego parlamentu. Wybrani pracownicy i członkowie Bundestagu zaatakowani zostali najbardziej aktywną odmianą trojana bankowego – Swatbankerem. I choć konsekwencje mogły być poważne, G DATA szybko rozpoznała zagrożenie.
Prywatność w polityce (i nie tylko)
Ludzie popełniają błędy – nawet politycy. Na szczęście nie zdarza się to zabezpieczeniom G DATA. Weryfikacja dwuetapowa i silne hasła w połączeniu z dobrym antywirusem to gwarancja bezpieczeństwa w sieci. Chroń swoje maile i prywatne konta. Nie eksperymentuj – postaw na sprawdzony antywirus G DATA.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu Radia Kraków, w którym gościem był nasz CTO – Łukasz Nowatkowski. Rozmowa krążyła wokół pytań, czy na prywatnej skrzynce powinny się znaleźć służbowe maile? Który adres e-mail jest najbardziej bezpieczny? Jak zabezpieczyć swoje konto i co to jest klucz U2F?

[…] o rosnącym poziomie zagrożeń cyfrowych, decyzja o powstaniu CBZC bez wątpienia jest pochodną ostatnich wydarzeń z udziałem polskich polityków. Ustawa powołująca jednostkę ma wejść w życie 1 lipca 2022 […]