Uwaga Black Friday i Cyber Monday

Black Friday i Cyber Monday zbliżają się wielkimi krokami! Już niedługo wszystkie ulubione produkty będziesz mógł zgarnąć w jeszcze niższych cenach. Planujesz zakupy online? A co, jeśli po drugiej stronie nie siedzi sprzedawca? Przeczytaj, jak nie dać się zrobić na czarno podczas najbliższych świąt zakupowych.

Ile Polaków kupuje w sieci?

Według tegorocznego raportu e-commerce zdecydowana większość Polaków kupuje w Internecie. Nic w tym dziwnego – zakupy na odległość są szybkie i wygodne. Jak podaje firma badawcza Gemius, w ostatnim czasie aż 77% Polaków zdecydowało się zrobić zakupy online. Co za tym idzie, jedynie 23% osób wciąż stroni od handlu w sieci. Zazwyczaj są to ludzie starsi, żyjący w małych miasteczkach, bez wykształcenia wyższego. Kupujący online to natomiast w większości kobiety około 40. roku życia, żyjące w największych miastach kraju.

Jak się okazuje, Polacy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw Internetu. W stosunku do zeszłego roku odsetek osób kupujących na odległość wzrósł aż o 4 punkty procentowe. Zbliżające się Black Friday i Cyber Monday będą zatem świetnymi okazjami do tego, by Polacy znów wyruszyli na zakupy online. 

Zakupy online a pandemia

Zeszłoroczna pandemia mocno wpłynęła na rzeczywistość e-commerce. Sklepy internetowe z powodzeniem zastąpiły tradycyjne galerie. W wyniku pandemii aż 13% osób wskazało, że zakupy przez Internet są odtąd ich pierwszym wyborem. Wzrósł również odsetek osób, które deklarują, że w zakupach online pomagają im urządzenia mobilne. Robiąc zakupy przez Internet, Polacy coraz częściej korzystają ze smartfonów. W najmłodszej grupie badanych robi to aż 92% osób! Można więc zakładać, że tegoroczne Black Friday i Cyber Monday będą stały pod znakiem urządzeń mobilnych. 

Black Friday i Cyber Monday – zagrożenia

Czas wielkich zakupów to też wielka szansa na atak. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Internetowi oszuści są czujni – codziennie polują na okazję, by Cię okraść. Z tego względu warto pamiętać, by w czasie Black Friday i Cyber Monday szczególnie chronić wirtualną kieszeń. Jak rozpoznać oszustwo, kiedy na nie trafisz?

  • sprawdź poprawność adresu strony

Typosquatting to popularne oszustwo w Internecie. Polega na odtworzeniu wiarygodnej strony i nadaniu jej nazwy podobnej do oryginału. Uwaga – różnica może być tylko w jednej literce!

  • nie klikaj w banery

Wyskakujące okienka mogą być zasadzką. Jeśli nie chcesz złapać wirusa, lepiej w nie nie klikaj.

  • nie wierz linkom

Jeśli szukasz jakiegoś produktu, rób to na własną rękę. Nigdy nie wiesz, czy podesłany link nie pochodzi z groźnego źródła.

  • czytaj opinie o sklepie

Kupując coś przez Internet, zawsze sugeruj się opiniami innych osób i weryfikuj dane sprzedającego. Brak komentarzy i innych profili może oznaczać, że ktoś chce Cię oszukać. 

  • zadbaj o bezpieczne połączenie z siecią

Robiąc zakupy online, nigdy nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi. Takie połączenie może szybko zostać przejęte przez cyberprzestępców.

Jak nie dać się zrobić na czarno?

Zagrożenie ze strony hakerów może pojawić się w każdym momencie. Nie ryzykuj – postaw na sprawdzone antywirusy. Z okazji Black Friday przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę specjalną – 50% na wszystkie licencje! Moduł BankGuard ochroni Twój portfel przed kradzieżą, a zapora sieciowa zabezpieczy dostęp do Twojego sprzętu i nie dopuści do wycieku danych. Przekonaj się, jak bezpieczne mogą być Twoje zakupy. Już dziś postaw na sprawdzone technologie G DATA! 

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.