Fake newsy

Dostęp do informacji jest dziś większy niż kiedykolwiek – wszystko za sprawą social mediów. Okazuje się jednak, że nie wszystkie informacje są godne zaufania. Czy dotarcie do rzetelnych informacji jest dziś jeszcze możliwe? Czytając artykuł do końca dowiesz się, jak szybko rozpoznać fake newsy. 

Fake newsy – co to jest?

Fake newsy (fałszywe informacje) to wiadomości, które są częściowo lub całkowicie nieprawdziwe. Zazwyczaj są to newsy sensacyjne, których celem jest szokowanie i mącenie w głowach odbiorców. Jeśli zastanawiasz się, po co powstają fake newsy, odpowiedź jest prosta. Popularne informacje dobrze się klikają, a zatem przynoszą dużo pieniędzy. Fake newsy często rozpuszcza się też w ramach gry politycznej. 

Rodzaje fake newsów

Fake newsy, podobnie jak pozostałe newsy, można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze fake newsy to:

  • newsy zmanipulowane – z pierwotnej informacji usuwa się najważniejsze fragmenty, przez co kontekst wypowiedzi całkowicie się zmienia. 
  • newsy subiektywne – pisane z perspektywy tylko jednej strony. Przedstawione informacje są dobrane w sposób selektywny, o czym nie wie potencjalny odbiorca.
  • newsy całkowicie fałszywe – zmyślone i przekazywane do informacji publicznej dla pieniędzy, sławy, prestiżu.

Często zdarza się również, że news, początkowo wypuszczony jako prześmiewczy, zostaje odebrany na poważnie. Udostępniany na szeroką skalę w takim kontekście staje się źródłem nierealnych sporów, a tym samym – fake newsem. 

Jak rozpoznać fake newsy?

Rozpoznawanie fake newsów to trudne zadanie. Docierając do informacji, zawsze odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

  • czy strona wygląda na profesjonalną i wiarygodną?
  • kto jest właścicielem strony i kto finansuje jej artykuły?
  • czy źródła podane na końcu artykułu są prawdziwe?
  • czy artykuł jest napisany w sposób obiektywny?
  • czy artykuł jest wciąż aktualny?
  • czy artykuł nie był napisany w formie żartu?

Kuszące fake newsy

Oprócz fałszywej treści, fake newsy często posiadają clickbaitowy tytuł. Dzięki niemu artykuł jest w stanie osiągnąć rekordową liczbę kliknięć. Czy to dla Ciebie bezpieczne? Nie do końca. 

Kuszące strony mogą być w rzeczywistości tworzone przez hakerów, czyhających na Twoje pieniądze. Czytając artykuł, koniecznie zwróć uwagę, czy jest on napisany w sposób poprawny – kontroluj zwłaszcza polskie znaki i gramatykę. Dodatkowo upewnij się, że adres strony jest w stu procentach poprawny (więcej dowiesz się tutaj).

Fake newsy a antywirus

W Internecie nawet czytanie artykułów może być niebezpieczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy Ty padniesz ofiarą hakera. Bądź zawsze o krok dalej z antywirusem G DATA AntiVirus. To jedyny antywirus, który tak szybko pozbędzie się zagrożeń z Twojego urządzenia. Zaufaj specjalistom – przekonaj się już dziś!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.