Zawodowe oszustwo nie jest łatwym zadaniem. Jak wszyscy przestępcy, hakerzy muszą mierzyć się z prawem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się po drugiej stronie lustra? Jakie kary grożą oszustom internetowym? Sprawdź, co spotyka hakerów w Polsce i na świecie.
Kary dla hakerów w Polsce
W Polsce nie ma jednej ustawy, która reguluje kwestie cyberbezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że hakerzy są bezkarni. Przepisy dotyczące przestępczości internetowej znalazły się m. in. w kodeksie karnym. Najważniejsze z nich to:
- nielegalny dostęp do systemu (hacking) – art. 267 § 1 i 2
konsekwencje: kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat
- naruszenie tajemnicy komunikacji (sniffing) – art. 267 § 3
konsekwencje: kara pozbawienia wolności do 2 lat - naruszenie integralności danych (wirusy, robaki, trojany) – art. 268 i art. 268a
konsekwencje: sankcje finansowe do 100 tysięcy złotych - naruszenie integralności systemu (ataki DDoS, Ping Flood etc.) – art. 269
konsekwencje: kara pozbawienia wolności do 8 lat) - wytwarzanie „narzędzi hakerskich” – art. 269a i art. 269b
konsekwencje: kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - cyberszpiegostwo – art. 130 § 3
konsekwencje: kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat
Pomimo istniejących przepisów, ściganie cyberprzestępców w Polsce nadal raczkuje. Dopiero w następnym roku w życie ma wejść ustawa powołująca Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – policyjną jednostkę ds. zagrożeń cyfrowych.
Kary dla hakerów za granicą
Nieco inaczej sprawa cyberprzestępczości ma się za granicą. W Stanach Zjednoczonych powstał Computer Fraud and Abuse Act, czyli ustawa o oszustwach i nadużyciach komputerowych. Ściganie hakerów jest w USA na porządku dziennym. Wraz z zarzutami o łamanie ustawy, hakerzy mogą zostać oskarżeni o:
- kradzież tożsamości,
- oszustwa związane z kartą kredytową,
- defraudację,
- oszustwa pocztowe,
- oszustwa bankowe,
… i wiele innych. Skazanym za przestępstwa internetowe grozi kara grzywny do 10 tysięcy dolarów i 10 lat więzienia. W zależności od dodatkowych zarzutów, kara może zostać zwiększona. Oprócz tego, Stany Zjednoczone ścigają hakerów na całym świecie, wysyłając za nimi listy gończe.
Znane procesy hakerów
Ujawnienie danych wrażliwych może skończyć się tragedią. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej łapać cyberprzestępców. Na przestrzeni lat wielu z nich wpadło już w ręce policji. Poniżej przykłady głośnych procesów hakerów:
- Max Butler, 2007
Jeden z najbardziej znanych amerykańskich cyberprzestępców. Do jego działań zaliczyć można m. in. włamanie na rządową witrynę, kradzież informacji o kartach kredytowych i oraz przywłaszczenie sobie ok. 86 milionów dolarów. W więzieniu spędził 13 lat.
- Polsilver, 2015
Haker Polsilver włamał się do systemu Plus Banku i ujawnił dane kilkuset użytkowników. Szantażem próbował zmusić bank do zapłacenia okupu. W Polsce był jednym z najbardziej poszukiwanych cyberprzestępców poprzedniej dekady.
- Roman Seleżniew, 2017
Hakerski rekordzista – łącznie usłyszał 38 zarzutów i został skazany na 27 lat więzienia. Włamywał się głównie do małych firm, doprowadzając je do bankructwa. Policja złapała go na Malediwach, gdzie spędzał wakacje za kradzione pieniądze.
Antywirus na hakerów
Polska policja dopiero uczy się łapać hakerów. Na szczęście sam możesz zadbać o swój sprzęt! Programy antywirusowe G DATA kompleksowo chronią komputery i smartfony. Nie martw się – Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Sprawdź program G DATA AntiVirus i przekonaj się, jak bezpieczny może być Twój komputer. Nie czekaj! Zamów już dziś na gdata.pl.