Haker

Czy w wyniku cyberataku można stracić życie? Wszystko wskazuje na to, że tak. Miliony osób rocznie cierpi na skutek ataku hakerów. W świecie cyberprzestępców panuje jedna zasada – brak zasad. Historia udowadnia, że dla zysku zrobią wszystko. Jak daleko mogą się posunąć?

Atak hakerski na epileptyków

Do pierwszego ataku hakera doszło ponad 100 lat temu. Od tego czasu rynek cyberprzestępców prężnie się rozwija. Z roku na rok hakerzy są coraz bardziej brutalni. I nie chodzi tu o dobra cyfrowe – stawką jest też ludzkie życie. 

W 2008 roku dokonano jednego z groźniejszych ataków. W czasie, gdy social media jeszcze raczkowały, to fora cieszyły się sławą. Nic dziwnego, że celem stało się jedno z nich. Miejsce, które dotąd jednoczyło ludzi, stało się ich największym koszmarem. 24 marca hakerzy zaatakowali forum Fundacji Epileptyków. Zamiast bezpiecznej strony, odwiedzający spotkali tam migoczące animacje. Na skutek tego, chorzy doznali poważnych obrażeń, takich jak bóle głowy, a nawet ataki padaczki.

Ransomware w szpitalach

Również szpitale nie uchroniły się przed atakiem hakerów. W maju 2017 roku cyberprzestępcy zaatakowali sieć brytyjskich placówek, blokując dostęp do danych pacjentów. W dzienniku Guardian można było przeczytać: 

“Szpitale w całej Anglii zostały jednocześnie zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie w ich systemach IT, co doprowadziło do odesłania wielu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej.”

Blokując dostęp do szpitalnych komputerów, hakerzy zażądali okupu. Był to typowy atak ransomware. W czasie trwania ataku pacjentów odsyłano do innych szpitali w Londynie. Co za tym idzie, wielu z nich mogło nie zyskać pomocy na czas.

Hakowanie wodociągów

Do kolejnego ataku doszło na Florydzie. W lutym tego roku hakerzy próbowali otruć wodę pitną, dodając do niej wodorotlenek sodu. Ług, bo tak potocznie nazywa się substancja, posiada silne właściwości żrące. W większym stężeniu staje się niebezpieczna dla zdrowia i życia. Ostatecznie do tragedii nie doszło. 

Jak to się stało? Hakerzy włamali się do komputera jednego z pracowników wodociągów. Stamtąd zyskali dostęp do oprogramowania, gdzie mogli przejąć kontrolę nad systemami. Ofiarami ataku miało paść aż 15 tysięcy osób.

Ochrona przed hakerami

Hakowanie nie jest już niewinną zabawą. Dziś, oprócz pieniędzy, na szali stoi też ludzkie życie. W trosce o Twoich bliskich, stworzyliśmy serię antywirusów G DATA. Program G DATA AntiVirus będzie chronił Wasze portfele, G DATA Internet Security zadba o bezpieczeństwo dzieci w sieci, a G DATA Total Security zrobi to i wiele więcej! Sprawdź naszą ofertę jeszcze przed świętami! Który program G DATA wybierzesz?

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.