Dziecko podczas nauki zdalnej w domu

Pandemia koronawirusa pojawiła się bez zapowiedzi, stawiając przy tym cały świat na głowie. Dokładnie rok temu uczniowie z całej Polski po raz pierwszy zostali zamknięci w swoich domach. Dziś, zapytani o samopoczucie, odpowiadają wręcz jednogłośnie: jesteśmy zmęczeni tą sytuacją. Ciekawe, jak długo jeszcze potrwa nauczanie zdalne? 

Nauczanie zdalne – wady

Nauczanie zdalne postawiło uczniów w sytuacji bez wyjścia. Z dnia na dzień stracili kontakt z rówieśnikami, a wirtualna rzeczywistość stała się ich jedynym źródłem kontaktu. Połączenie nauczania zdalnego z pracą zdalną rodziców każdego dnia wystawia sieć domową na ogromną próbę.

Obciążenie sieci codziennie daje nam się we znaki. Nauczanie zdalne jest szczególnie trudne w sytuacji, gdy kilku domowników w jednym czasie korzysta z Internetu. System co chwilę wyrzuca mnie z lekcji online.

Radek, maturzysta

Nauczanie zdalne zdecydowanie nie sprzyja też koncentracji. Nie ma co się dziwić, że motywacja do nauki spada, gdy wokół dzieje się tyle ciekawych rzeczy – od ulubionych seriali na Netflixie po śmieszne memy w Internecie.

Przez nauczanie zdalne spadła moja motywacja, czuję się rozleniwiony i łatwo się dekoncentruję. Rozprasza mnie naprawdę wiele czynników.

Bartek, licealista

Uczniowie zauważają również, że nauczanie zdalne nie jest poważnie traktowane przez niektórych nauczycieli. Przyzwyczajeni do pracy w szkole, nie umieją odnaleźć się w świecie technologii.

Nauczyciele sądzą, że będąc w domu nie przykładamy się do spraw szkolnych, a nauczanie zdalne to dla nas wakacje. Tymczasem dla uczniów jest to równie nowa i trudna sytuacja, a dodatkowe wymagania nie pomagają nam się w niej odnaleźć.

Ula, licealistka

Dodatkowym problemem wśród uczniów techników i szkół zawodowych jest brak zajęć praktycznych. To właśnie one miały przygotować przyszłych techników do pracy w zawodzie. Dziś rozwijanie się w tym kierunku jest jednak znacznie utrudnione.

Na moim kierunku zajęcia artystyczne są szczególnie ważne. Jak mam poprawnie wykonać zadanie, skoro dostaję tylko polecenie? Nie mam do pomocy nauczyciela, który poprawi mnie w rysowaniu lub tworzeniu rzeźby. Sama teoria to za mało.

Paulina, uczennica szkoły plastycznej

Nauczanie zdalne – zalety

Pomimo wielu wad, nauczanie zdalne ma też swoje jasne strony. Uczniowie mogli w tym czasie odkryć nowe talenty i rozwijać swoje pasje. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nadmiar wolnego czasu.

To, co daje mi nauczanie zdalne poza edukacją, to więcej czasu. Czuję, że mogę teraz robić coś dla samej siebie. Przez ostatni rok zaczęłam więcej ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Świetnie się z tym czuję.

Sandra, licealistka

Oprócz korzyści niematerialnych, nauczanie zdalne pozwala również zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ciągłe kupowanie biletów na pociąg lub autobus to czynność, która zdecydowanie nie należy do najtańszych.

Codzienne dojazdy i powroty zawsze mnie męczyły. Teraz ja oszczędzam czas, a rodzice pieniądze. Nie muszę wstawać kilka godzin wcześniej, żeby zdążyć na zajęcia. Wystarczy tylko odpalić komputer.

Blanka, uczennica szkoły podstawowej

Nauczanie zdalne oczami rodziców

Wbrew pozorom nauczanie zdalne nie dotyka wyłącznie uczniów i nauczycieli. Szybko okazało się, że najmłodsze dzieci nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z nauką na odległość. Ich rodzice musieli zatem przejąć rolę nauczyciela. W ciągu ostatniego roku zmuszeni byli zadbać o wiele czynników: miejsce do spokojnej nauki, odpowiedni sprzęt, balans pomiędzy życiem w świecie Internetu i poza nim. I nie było to łatwe zadanie. 

Jak długo jeszcze potrwa nauczanie zdalne?

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Wiadomo jednak, że koniec jest jeszcze daleko. Od przyszłego tygodnia wszyscy uczniowie wrócą do nauczania zdalnego. Według najnowszych zapowiedzi nauczanie zdalne dla klas 1-3 ma potrwać do 9 kwietnia. Czy po tym terminie najmłodsi wrócą do szkół? Nie wiadomo.

Nauczanie zdalne a ochrona sprzętu

W czasie nauczania zdalnego komputery, tablety i smartfony są szczególnie narażone na ataki hakerów. Z tego względu warto zaopatrzyć je w niezawodne programy antywirusowe G DATA. G DATA Internet Security zapewnia kompleksową ochronę przed wszystkimi rodzajami ataków, a także oferuje moduł kontroli rodzicielskiej. Dla urządzeń mobilnych sprawdzi się natomiast G DATA Mobile Security Android z systemem kontroli aplikacji. Już dziś przekonaj się, że warto postawić na bezpieczeństwo.

Może Ci się spodobać

2 Komentarze

  1. […] koronawirusa. Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu rok szkolny 2020/2021 mógł być realizowany w formie zdalnej. Dziś, gdy obostrzenia powoli się luzują, uczniowie znów mogą wyjść z domów i spędzić […]

  2. […] czasie pandemii poznawanie ludzi przez Internet stało się szczególnie modne. Korzystanie z portali randkowych to […]

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Dziecko w sieci