Mężczyzna w domowym biurze

Zabezpieczenie danych firmy powinno być podstawą każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Utrata danych klientów, ale także firmowych haseł i dokumentów może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też tak istotne jest to, aby inwestować w stabilny program antywirusowy.

Zabezpieczenie firmy przed atakami wirusowymi powinno być przemyślane i dokładnie rozplanowane. Wtedy możliwa jest kontrola nad przepływem informacji, a także weryfikacja różnorodnych luk w systemach. Jak zabezpieczyć firmę przed atakami wirusowymi? Poznaj nasze wartościowe wskazówki i zacznij działać już dziś!

Ataki wirusowe na firmę

Technologia wciąż się rozwija i coraz więcej osób ma dostęp do profesjonalnych narzędzi oraz wiedzy dotyczących nie tylko zabezpieczeń danych, ale również luk w różnorodnych systemach. Dlatego też liczba ataków hakerskich się zwiększa i stają się one coraz bardziej groźne. Ataki wirusowe na firmę to coś, z czym będzie musiało zmierzyć się każde przedsiębiorstwo, bez względu na wielkość. Skoro instytucje rządowe także mają próby włamań, to tym bardziej będą one nastawione na firmy, które mają potencjalnie słabsze zabezpieczenia. Warto wspomnieć o podstawowych zasadach, bez których przestrzegania nawet najlepsze systemy mogą okazać się wadliwe.

Przede wszystkim pracownicy powinni wykonywać wszystkie działania na komputerach firmowych, które są odpowiednio zabezpieczone. Nic nie da Twojej firmie nawet najlepszy system, jeśli jeden z pracowników będzie korzystał z maila służbowego na prywatnym niezabezpieczonym komputerze.

W ten oto sposób przechodzimy do kolejnej zasady – uświadomienie pracowników. Każdy, kogo zatrudniasz w swojej firmie, powinien być przeszkolony przynajmniej z podstaw bezpieczeństwa w sieci. Musisz uświadomić swoich pracowników na temat konsekwencji popełnianych błędów, najczęstszych rodzajach ataków i oszustw. Powinieneś dokładnie poinstruować ich w jaki sposób korzystać ze sprzętu, by było to jak najbardziej bezpieczne. Warto zachęcać pracowników do tego, aby samodzielnie rozwijali się w tym kierunku i zdobywali wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Co możesz dzięki temu osiągnąć? Świadomych pracowników, którzy będą mocno wyczuleni na pomyłki, jakie mogą zaszkodzić Twojej firmie. To niezwykle ważne! Dlatego organizuj dodatkowe wykłady i szkolenia w czasie pracy.

Dobrym sposobem będzie także testowanie pracowników i organizowanie testowych ataków, na przykład poprzez wysyłanie fałszywych maili z linkiem. W ten sposób łatwo zweryfikujesz czy Twoi pracownicy dokładnie przestrzegają zasad i będziesz też planować kolejne szkolenia.

Dobrą motywacją jest także to, aby nagradzać zgłaszane przez pracowników luki bezpieczeństwa albo sytuacje potencjalnie niebezpieczne. W ten sposób pokażesz pracownikom jak ważna jest dla Ciebie ochrona. Ataki wirusowe na firmę najczęściej udają się właśnie przez błędy ludzkie. Pracownicy nierzadko „dają się nabrać” na fałszywe maile z załącznikami i inne techniki przestępców. Dlatego zdecydowanie warto inwestować w świadomy zespół.

Poleca się także utworzenie listy programów do komunikacji (i nie tylko), które mogą być używane. Zadbaj o taką listę, a także o to, aby każdy pracownik się z nią zapoznał i ją podpisał. Nie pozostawiaj jednak całej odpowiedzialności na pracownikach! Ty także musisz dbać o to, aby wszystkie systemy były maksymalnie bezpieczne. W jaki sposób możesz tego dokonać? Przede wszystkim zdecyduj się na dobre oprogramowanie antywirusowe dla firm! Dzięki niemu zapewnisz ochronę wszystkich sprzętów i systemów oraz zminimalizujesz ryzyko ataków.

Zabezpieczenie danych w firmie

Ważne jest zabezpieczenie wszystkich danych w firmie. Najważniejsze dokumenty powinny być chronione hasłem. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz oprogramowanie, które pozwala na przechowywanie danych w chronionej chmurze. To jedna z funkcji G DATA. Antywirus do firmy musi spełniać podstawowe wymagania. Jeśli zapewnia ochronę wiadomości mailowych, weryfikuje pobierane pliki i działa na bieżąco (poprzez neutralizację podejrzanych plików), to oznacza, że program antywirusowy dla firm jest przystosowany do najpowszechniejszych ataków. Taka opcja pozwala na to, aby nie dopuścić do ataku już na poziomie serwera. To tylko część istotnych funkcji, jakie powinien posiadać system ochrony firmy. Jeśli chcesz poznać wszystkie ważne opcje, to zapoznaj się  z G DATA dla biznesu.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.