Klawisz Caps Lock

Kultura w sieci wciąż pozostawia wiele do życzenia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Caps Locka przygotowaliśmy dla Ciebie 5 punktów netykiety, którymi warto kierować się w sieci. Co może się stać, gdy ich nie przestrzegasz? DOWIEDZ SIĘ, CZYTAJĄC ARTYKUŁ DO KOŃCA.

Międzynarodowy Dzień Caps Locka 

Międzynarodowy Dzień Caps Locka przypada dwa razy do roku – 28 czerwca i 22 października. Początkowo miał być tylko pretekstem do wyśmiania osób, które CIĄGLE PISZĄ W TEN SPOSÓB. Wielkie litery w zdaniu odczytywane są jako krzyk, dlatego nie powinno się ich nadużywać. Przez ostatnie lata święto zrzeszyło tysiące użytkowników mediów społecznościowych. Już w najbliższy piątek każdy będzie mógł wykrzyczeć, co mu leży na sercu.

Netykieta – co to jest i jak jej przestrzegać?

Netykieta, to inaczej zasady dobrego zachowania w sieci. Nie ma jednego podręcznika, który uczy netykiety, ani jasno sprecyzowanych punktów. Zachowanie kultury w sieci jest jednak równie ważne, jak etykieta w realu. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których warto się trzymać:

  • Dbaj o język

ZDANIA PISANE CAPS LOCKIEM NIE CZYTAJĄ SIĘ DOBRZE. Brak interpunkcji i polskich znakow tez nie sa dla Ciebie korzystne. Jeśli chcesz, żeby ludzie Cię zrozumieli, zachowaj zasady języka polskiego. 

  • Czytaj regulaminy

Odwiedzając cudze witryny, stajesz się czyimś gościem. Panujące tam zasady warto traktować jak własne. Również akceptując komunikaty, czytaj na co się zgadzasz. Skrzynka zasypana spamem to najmniejsze zło, jakie możesz sobie wtedy wyrządzić. 

  • Nie udostępniaj spamu i łańcuszków

Bezwartościowe komunikaty możesz zostawić dla siebie. Zasypywanie nimi znajomych jest jak śmiecenie w miejscu publicznym – niepotrzebne i groźne. Nie każ innym ludziom sprzątać własnych śmieci.

  • Dziel się dobrem z innymi

Twoje profile social media nie muszą służyć tylko do przechwałek. Możesz wykorzystać je pożytecznie! Udostępnij zbiórkę, poleć dobrą książkę lub napisz komuś miły komentarz – Twoi znajomi na pewno to docenią. 

  • Unikaj wulgaryzmów i hejtu

Hejt stał się największą plagą Internetu. Mierzy się z nim coraz więcej dzieci i nastolatków, popadających w depresję i podejmujących próby samobójcze. Problem jest głęboki i trudny do opanowania. Nie dokładaj własnej cegiełki do nieszczęścia innych osób.

Netykieta a antywirus

Nawet przestrzeganie netykiety nie jest w stanie dać Ci bezpieczeństwa w sieci. Hakerzy nie są fanami kultury. Wysyłają groźne linki, próbują wykraść dane i pieniądze. Na szczęście jest G DATA – kompleksowe programy antywirusowe w jednym miejscu. G DATA Internet Security zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz. Twoja skrzynka już na zawsze pozostanie wolna od spamu i phishingu. G DATA dba również o najmłodszych – chroń swoje dziecko przed hejtem z modułem kontroli rodzicielskiej. Już dziś zaufaj ekspertom G DATA!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Dobrze radzimy