Za sprawą mediów społecznościowych i poczty elektronicznej komunikowanie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że jest równie bezpieczne. Te z pozoru niewinne maile mogą być źródłem wielu naruszeń prywatności. Nawet Ty możesz stać się ofiarą śledzenia! Dowiedz się do czego służą spy pixels, czyli podstępne piksele szpiegowskie.

Piksele szpiegowskie w mailach

Piksele szpiegowskie w mailach są ostatnio bardzo popularną (i niebezpieczną) formą zagrywki marketingowej. Coraz więcej dużych marek używa spy pixels w swoich wiadomościach do klientów, tym samym naruszając ich prywatność w sieci. Czym tak naprawdę są piksele szpiegowskie?

Piksele szpiegowskie (spy pixels) to malutkie obrazki wielkości jednego piksela, które załączone są zazwyczaj na końcu maili reklamowych. Ich głównym zadaniem jest szpiegowanie i śledzenie działań klientów największych marek. Spy pixels mogą zatem przyjść do Ciebie wraz z mailem od ulubionej firmy, na przykład odzieżowej. Obrońcy pikseli szpiegowskich twierdzą, że ich używanie to element zwykłej taktyki marketingowej, która ma na celu lepsze zrozumienie klienta i jego potrzeb. W rzeczywistości jest to po prostu brutalne naruszenie prywatności. 

Co wyśledzą spy pixels?

Piksele szpiegowskie dołączone do maili marketingowych mogą śledzić Cię pod kilkoma względami. Są to między innymi:

  1. Czas, jaki spędzisz na czytaniu maila, czyli o której godzinie go otworzysz i zamkniesz
  2. Ile razy dany mail zostanie przez Ciebie otwarty
  3. Urządzenie, z jakiego będziesz korzystać przy odczytywaniu maili
  4. Przybliżona lokalizacja poparta adresem IP Twojego sprzętu

Największe marki bez zawahania wykorzystują te informacje do personalizowania treści maili reklamowych oraz na ich podstawie określają skuteczność kampanii. Odczytując wiadomość od ulubionej firmy, możesz dać jej klucz do swojej prywatności. 

Jak chronić prywatność przed pikselami szpiegowskimi?

Piksele szpiegowskie (spy pixels) aktywują się na Twoim urządzeniu w chwili otwarcia maila. To właśnie ten mały obrazek na końcu wiadomości pobiera dane i 

kradnie kawałek Twojej prywatności. W celu ochrony przed pikselami szpiegowskimi wyłącz funkcję automatycznego pobierania obrazów w ustawieniach swojej poczty e-mail. Dzięki temu szpieg nie będzie w stanie się aktywować. Co więcej, za sprawą kilku dodatkowych kliknięć możesz włączyć funkcję proszenia o zgodę za każdym razem, gdy poczta e-mail będzie chciała wyświetlić Ci obrazy.
Największe marki, podobnie jak hakerzy, są w swoich działaniach coraz bardziej kreatywne. Próba ochrony prywatności w pojedynkę może skończyć się porażką. Z tego względu G DATA stworzyła bezkompromisowy program antywirusowy G DATA AntiVirus ze skanerem poczty e-mail oraz funkcją blokady spamu. Zainstaluj go w swoim urządzeniu i już dziś ciesz się stuprocentową ochroną przed atakami hakerów i pikselami szpiegowskimi.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.