Świąteczne zakupy

Kupowanie prezentów przez Internet stało się dla wielu tradycją. To szybkie i wygodne, a w dodatku można uniknąć kolejek. Nic dziwnego, że coraz częściej wybieramy tę formę zakupów. W czasie świąt łatwo paść jednak ofiarą hakera. Jak tego uniknąć? Dowiesz się, czytając artykuł do końca!

Świąteczne prezenty a pandemia

Kolejny rok z rzędu pandemia pokrzyżowała nam plany. Spotkania w gronie najbliższych są dziś trudniejsze niż kiedykolwiek. W związku z panującym kryzysem, w grudniu czekają nas kolejne obostrzenia. Również tym razem przedświąteczne zakupy będą utrudnione. Zgodnie z rozporządzeniem, limity miejsc w obiektach handlowych zmienią się z 10 mkw na osobę na 15 mkw na osobę. Wiele osób już teraz rezygnuje z chodzenia po galeriach na rzecz zakupów online

Świąteczne oszustwa w sieci

Okres przedświąteczny jest dla hakerów okazją, żeby się wzbogadzić. Dlatego jeśli planujesz zakupy online, koniecznie uważaj na swój portfel. Oto najpopularniejsze oszustwa w czasie świąt Bożego Narodzenia:

  • oferty zbyt dobre, by były prawdziwe

Każdy z nas uwielbia perełki cenowe. Jeśli natkniesz się na świetną ofertę, koniecznie sprawdź, czy pochodzi z legalnego źródła. Typosquatting stał się popularnym sposobem na wyłudzanie pieniędzy.

  • groźne życzenia świąteczne

Bożonarodzeniowe kartki są już passé. Życzenia świąteczne coraz częściej wysyłamy sobie w social mediach. Odbierając taką wiadomość, uważaj na linki. To one mogą zawierać wirusy i trojany bankowe.

  • fałszywi kurierzy

Duże zakupy to też dużo paczek. Jeśli czekasz na zamówienie, dokładnie czytaj wiadomości od dostawców. Coraz częściej hakerzy podszywają się pod znane firmy kurierskie (patrz: maile od DPD)

Bezpieczne zakupy online

Świąteczne zakupy nie muszą wiązać się z ryzykiem! Stosując się do tych wskazówek, zapomnisz o strachu przed oszustami:

  • zawsze aktualizuj system operacyjny, aby nie mieć w nim luk
  • nie klikaj w podejrzane linki – mogą prowadzić do fałszywych stron
  • nie odczytuj spamu i wiadomości spoza zaufanego źródła – załączniki mogą być pełne wirusów
  • stosuj 2FA we wszystkich swoich kontach, aby mieć kontrolę nad profilami

Najlepszy prezent na święta

Nie ma lepszego prezentu, niż poczucie bezpieczeństwa. Już w te święta podaruj je swoim bliskim! Programy antywirusowe G DATA to gwarancja bezpiecznych zakupów i wiele więcej! G DATA AntiVirus chroni przed spamem, phishingiem i kradzieżą danych bankowych. Spraw, aby następny rok był dla Twoich bliskich bezpieczny. Zaufaj ekspertom – postaw na G DATA!

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.