Wirusy na Facebooku

Facebook to największy serwis społecznościowy – w 2022 przekroczył już liczbę 3 miliardów użytkowników. Oprócz spełniania funkcji networkingowej i towarzyskiej, poprzez swoją otwartość niestety Facebook umożliwia też dotarcie ze złośliwym oprogramowaniem oraz wirusami do niczego niespodziewającego się tłumu fejsbukowiczów!

Wirusy te nie są trudne do wykrycia, pod warunkiem, że jesteśmy wystarczająco uważni. Facebook wyświetla je na ścianie w postaci dziwacznych, przyciągających wzrok informacji oraz odnośników do filmów. 

Gdy użytkownik kliknie lub polubi taki link, jest już za późno na zapobieganie – ponieważ tym właśnie działaniem pozwolił się wirusowi dalej rozprzestrzeniać. „Samo pozbycie się wirusa z Facebooka, jest procesem bardzo trudnym i czasochłonnym. Dlatego dużo lepiej i skuteczniej jest pamiętać o profilaktyce i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa korzystania z serwisów społecznościowych. I rzadziej klikasz kolego w linki o zabarwieniu erotycznym, tym twoje konto fejsbukowe jest bezpieczniejsze.

Koniecznie daj znać osobie, która takie posty na wall’u udostępnia. To twój znajomy, poinformuj go, zanim wciągnie do tej siatki kolejne ofiary! Jak rozpoznać potencjalnie niebezpieczny link i uniknąć takiej sytuacji? 

Pomyśl, zanim klikniesz.

Wirusy na Facebooku są podstępne, dlatego pierwsza zasada to: „Pomyśl, zanim klikniesz”. Hakerzy i cyberprzestępcy wiedzą, że użytkownicy Facebooka często klikają na interesująco wyglądający link bez chwili zastanowienia. Dlatego jeśli wiadomość, którą widzisz wygląda jak nagłówek z brukowca, potraktuj to jako pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Unikaj chwytliwych linków.

Staraj się unikać linków i filmów z „chwytnymi” frazami takimi jak „najśmieszniejsze filmy”, „najśmieszniejszy film  na Facebooku”, albo „musisz to zobaczyć.” Bardzo często kryją się pod nimi konie trojańskie.

Ostrożnie z linkami nieznajomych.

Bądź czujny otwierając wiadomości od nieznajomych. Jeśli otrzymasz wiadomość od kogoś, kogo nie znasz, to jest potraktuj to jako czerwoną flagę. Video wirusy na Facebooku potrafią często pojawiać się w tzw. okienkach pop-up, w wiadomości lub na „ścianie” Twoich znajomych, z którymi nie rozmawiałeś w ostatnim czasie. Niestety, bardzo prawdopodobne jest to, że ten przyjaciel stał się już ofiarą Facebookowego wirusa. Po kliknięciu w daną wiadomość, zawirusowane treści są rozsyłane dalej do Twoich znajomych.

Unikaj wiadomości, które zostały zamieszczone przez wielu użytkowników.Jest to znak, że potencjalny wirus rozprzestrzenia się wśród Twoich znajomych, którzy nie byli tak ostrożni. Jeśli link z tytułem takim  jak „The Best Sexiest Video” pojawia się na całym Wallu, jest to kolejny sygnał ostrzegawczy. Podobne listy kierowane są przez wirusa o nazwie Facebook Koobface, który stosuje takie rozwiązanie aby zarazić jak największą liczbę „nieostrożnych” użytkowników.

Nie ulegaj komentarzom z prośbą o wsparcie materialne.

Wiadomości od ludzi, których nie znasz, a którzy proszą Cię o wsparcie finansowe jakiejś inicjatywy, z reguły powinny być traktowane jako podejrzane. Należy również unikać aplikacji, które twierdzą, że są w pełni sprawdzone i wolne od błędów i wirusów.

Często aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe.

Jeśli przypadkowo kliknąłeś na post, nie klikaj na dalsze linki lub pliki do pobrania. Jeśli jest za późno i wirus już zainfekował Twoje konto, to proces usuwania może być stosunkowo łatwy, jeśli masz dobre oprogramowanie antywirusowe.

Co dalej?

Powyższe wskazówki pomogą Ci, abyś odpowiednio zabezpieczył swoje konta na Facebooku, ale na tym jeszcze nie koniec Twojej pracy! Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!

Po zauważeniu, że link/post na ścianie Facebooka jest złośliwy należy oznaczyć go jako SPAM, tak aby administratorzy Facebooka mogli powstrzymać go od dalszego rozprzestrzeniania się i infekowania innych użytkowników.

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.