Internet to kopalnia nowych możliwości. W świecie, w którym wszystko stało się cyfrowe, przestępcy nie pozostają w tyle. Cyberprzestępczość jest dziś trzecią pod względem wielkości gospodarką światową. Prognozy nie są optymistyczne – na przestrzeni lat będzie tylko gorzej.
Cyberprzestępczość – co to jest?
Aby mówić o cyberprzestępczości, warto najpierw poznać jej definicję. Najprościej rzecz ujmując – jest to forma przestępczości (czynów nielegalnych), która rozwija się w sieci. Będą to zatem działania dokonywane za pomocą komputerów i technik komputerowych. Zaliczamy do nich m. in.:
- kradzież pieniędzy,
- kradzież tożsamości (np. catfishing),
- kradzież własności intelektualnej,
- przechwytywanie, uszkadzanie i niszczenie danych cyfrowych.
Cyberprzestępczość w gospodarce
Cyfrowe inwestycje są dziś podstawą biznesu. Nic dziwnego, że cyberprzestępczość króluje w rankingu zagrożeń dla firm. Tegoroczne straty związane z atakami hakerów szacuje się na ok. 6 bilionów dolarów! A to tylko wierzchołek góry lodowej. Według najnowszych statystyk, każdego roku globalne koszty cyberprzestępczości będą rosły o 15%. W 2025 roku będzie to zatem 10,5 biliona dolarów. Dla porównania – w 2015 roku były to tylko 3 biliony dolarów. Gdyby cyberprzestępczość była gospodarką, zajęłaby trzecie miejsce w rankingu – zaraz za USA i Chinami.
Cyberprzestępczość a inne zagrożenia
Liczby nie kłamią – cyberprzestępczość stała się najbardziej dochodowym “biznesem” w historii. Straty ponoszone w wyniku cyberataków są wyższe, niż w przypadku innych przestępstw. O jakich kwotach mowa?
- handel narkotykami, ok. 400 – 600 miliardów dolarów rocznie
- handel ludźmi, ok. 150 miliardów dolarów rocznie
- kradzież ropy naftowej, ok. 5 – 11 miliardów dolarów rocznie
- handel bronią, ok. 1,5 – 3,5 miliarda dolarów rocznie
- handel narządami, ok. 800 milionów – 1,5 miliarda dolarów rocznie
Współcześni hakerzy nie działają już solo. Tworzą zespoły, prowadzą rekrutacje i koordynują zadania. Nic dziwnego, że coraz więcej przestępców decyduje się na ten fach. Tym sposobem mogą stworzyć kolejną gałąź własnej, nielegalnej gospodarki.
Cyberprzestępczość – jak się bronić?
Jeśli prowadzisz własną firmę, koniecznie zajrzyj do jednego z naszych poprzednich artykułów. Pisaliśmy tam o najlepszych zabezpieczeniach dla firm. Stosując się do naszych wskazówek, skutecznie ochronisz swój biznes przed fiaskiem.
Nie zapominaj o sprzęcie prywatnym! Już dziś zabezpiecz swój komputer przed hakerami i groźnymi wirusami. Program G DATA AntiVirus to ochrona przed spamem, phishingiem i kradzieżą danych bankowych. Ciesz się bezpieczeństwem z programami G DATA!